TEDEN BOJA PROTI RAKU

Čez nekaj let sistematično zgodnje odkrivanje raka prostate in pljuč

Marjana Tomšič Vovk
6. 3. 2023, 20.11
Posodobljeno: 7. 3. 2023, 10.29
Deli članek:

Pri nas za rakom na leto zboli približno 15 tisoč ljudi, zaradi rakavih obolenj pa jih umre več kot šest tisoč; rak je vodilni vzrok smrti pri moških, pri ženskah je na drugem mestu. Strokovnjaki so prepričani, da bi sicer tretjino rakavih obolenj lahko preprečili z bolj zdravim življenjskim slogom in presejalnimi programi.

Bobo
V Sloveniji že uspešno delujejo presejalni programi za odkrivanje raka dojk, materničnega vratu in debelega črevesa.

Ta teden poteka 40. Slovenski teden boja proti raku, poudarek pa je predvsem na možnosti preprečevanja rakavih bolezni. Najpogostejši raki pri nas, rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke in prostate, so namreč povezani z nezdravim življenjskim slogom, čezmernim sončenjem, nepravilno prehrano, kajenjem in čezmernim pitjem alkoholnih pijač, opozarja Slora, spletna stran slovenskega registra raka. Tretjino rakavih obolenj bi po mnenju strokovnjakov lahko preprečili z zdravim prehranjevanjem, redno telesno dejavnostjo, vzdrževanjem primerne telesne teže, omejitvijo pitja alkoholnih pijač, prenehanjem kajenja, izogibanjem čezmernemu sončenju, zaščito pred nevarnimi snovmi, izogibanjem ionizirajočemu sevanju, cepljenjem proti HPV in hepatitisu B ter udeležbo v presejalnih programih. »Z upoštevanjem priporočil proti raku lahko skoraj prepolovimo verjetnost, da bi nekdo umrl zaradi raka,« pravi dr. Urška Ivanuš, predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku.

Presejalni programi rešujejo življenja

Presejalni programi za zgodnje odkrivanje raka so rdeča nit letošnjega tedna boja proti raku, saj je raka mogoče tem uspešneje zdraviti, čim prej je odkrit. V Sloveniji trenutno delujejo presejalni programi za rake dojk (Dora), materničnega vratu (Zora) in debelega črevesja (Svit), državni program za obvladovanje raka (DPOR) pa že pripravlja dva nova programa za odkrivanje raka prostate in pljuč.

STA
Urška Ivanuš, Zveza slovenskih društev za boj proti raku: »Vesela sem, da imamo na voljo dovolj znanja in tehnologije, da bomo v prihodnje s presejanjem odkrivali in zdravili dva nova raka.«

Rak v številkah
V Evropi na leto odkrijejo okoli štiri milijone novih primerov raka, zaradi tega pa umre okoli dva milijona ljudi. Leta 2020 je na svetu za rakom zbolelo več kot 19 milijonov ljudi, zaradi njega jih je umrlo skoraj 10 milijonov. Najpogostejši so raki dojke, pljuč, debelega črevesa in danke, prostate, želodca, jeter, materničnega vratu in požiralnika. Spremembe obstoječih programov Po priporočilih Sveta EU bi se morala starostna skupina presejanja za raka dojk z mamografijo (Dora) razširiti in zajeti ženske v starosti od 45 do 74 let (zdaj so vanj vključene ženske med 50. in 69. letom). Prav tako v okviru presejanja za raka materničnega vratu priporočajo testiranje na humani papiloma virus pri ženskah, starih od 30 do 65 let, v razmiku pet let in več (zdaj so testi triažni).

»Rak pljuč je velika javnozdravstvena težava, ker je po umrljivosti na prvem mestu, vsako leto je odkritih približno 1600 primerov, zaradi njega pa letno umre okoli 1200 ljudi,« je dejala doc. dr. Martina Vrankar, vodja Strokovne skupine DPOR za pljučnega raka. Največja težava je, da skoraj polovico bolnikov odkrijejo šele, ko je bolezen že v metastatski fazi, ko so možnosti ozdravitve zelo majhne. S presejalnim programom bi se bolezen odkrila v zgodnji fazi, s tem bi se umrljivost lahko zmanjšala za okoli 20 odstotkov. Ciljna skupina tega programa bodo osebe z visokim tveganjem, to so kadilci, saj je bolezen v 80 do 90 odstotkih povezana s kajenjem. »Tobak je najbolj pomemben samostojni nevarnostni dejavnik za pljučnega in druge rake ter bolezni, ki so vodilni vzrok smrti v Sloveniji – in vse te bolezni so povsem preprečljive. Strokovno in etično ni utemeljeno uvajati novega programa, če ne bomo hkrati zmanjšali tudi rabe tobaka. Zato v društvu podpiramo zmanjševanje dostopnosti in zviševanje cen tobaka in tobačnih izdelkov,« je poudarila doktorica Ivanuš.

Za odkrivanje raka prostate sicer že poteka priložnostno testiranje (menedžerski in samoplačniški pregledi, napotitve osebnega zdravnika ipd.), a ker ni ciljno usmerjeno, prihaja do prekomernega diagnosticiranja manj agresivnih oblik (ki velikokrat niti ne potrebujejo zdravljenja), medtem ko agresivnih oblik, ki ogrožajo življenje, odkrijejo premalo. »Cilj presejalnega programa bo zato zmanjšanje umrljivosti, hkrati pa zmanjšanje prekomernega diagnosticiranja tistih rakov, ki zdravljenja ne potrebujejo, in zadostno odkrivanje agresivnih rakov, ki ogrožajo življenje,« pojasnjuje dr. Janka Čarman, vodja Strokovne skupine DPOR za raka prostate.

Programa bi lahko zaživela v treh letih

Kdaj bosta nova presejalna programa zaživela v praksi? »Še dolga je pot, preden bomo začeli s pilotnim izvajanjem; rekla bi, da bomo za implementacijo pripravljeni v dveh do treh letih. Programa je namreč treba umestiti v obstoječi zdravstveni sistem, da bosta dostopna vsem, ki so do njiju upravičeni, in da bodo storitve potekale na visoki kakovostni ravni,« pojasnjuje dr. Sonja Tomšič, koordinatorica DPOR. Strinja se tudi dr. Ivanuš: »Novi programi ne bodo uvedeni čez noč, že samo priporočila so nastajala dve leti, ta pa je težko nato prenesti v prakso, v kompleksen zdravstveni sistem. Pričakujem, da bo v dveh letih sprejeta strokovna podlaga, v tretjem letu bi lahko bili pripravljeni na začetek pilotnih raziskav, ki bodo sčasoma prerastle v organizirana populacijska presejanja.«

Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste