Lista Zorana Jankovića bo imela v 45-članskem svetu 18 mandatov. Predvidena koalicijska partnerja, Gibanje Svoboda in SD, bosta imela osem oz. dve svetniški mesti.
Šest svetnikov bo imela v novem sklicu mestnega sveta SDS, Levica štiri, NSi dva, po en mandat pa so osvojili še Lista Šport za zdravje, Slovenska ljudska stranka, Vesna - zelena stranka, Glas za otroke in družine ter Piratska stranka Slovenije.
Glede na pretekli mandat je Jankovićeva lista na novembrskih volitvah izgubila šest svetniških mest, SDS bo imela štiri manj, Levica enega več, NSi in SD pa enako število kot v minulem mandatu. Svetnika Liste kolesarjev in pešcev ne bo več, poleg tega so v preteklem sklicu v svetu sedeli še trije samostojni svetniki.
Kdo bo podžupan?
Medtem ko je sam z več kot 60-odstotno podporo volivcev slavil novo prepričljivo zmago, pa je njegova lista osvojila najmanj sedežev v mestnem svetu doslej. Janković je, še preden so bili znani volilni rezultati, napovedal povezovanje. Koalicijskih pogajanj doslej ni komentiral, vodi jih podžupan Aleš Čerin. Ali bo ta funkcijo opravljal tudi naslednja štiri leta, še ni znano.
Janković je na torkovi redni tedenski novinarski konferenci dejal, da bo podžupane predvidoma razkril v torek. Doslej so nalogo poleg Čerina opravljali Janez Koželj, Tjaša Ficko in Dejan Crnek. Prav pri slednjem je odvisna tudi njegova vloga v državnem svetu. V medijih se je namreč omenjalo, da bi lahko Crnek postal predsednik državnega sveta.
"Je eden od štirih kandidatov za mesto predsednika državnega sveta. Kaj se bo zgodilo, ne znam napovedati. Dogovorjena sva, da mora ostati mestni svetnik. Če je to združljivo, bo kandidiral, če ne, ne bo kandidiral," je dejal Janković in dodal, da bi bil Crnek v vlogi predsednika državnega sveta sicer dober, saj je zelo povezovalen.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Zdravstvo, energetska kriza, stanovanja ...
Pred ljubljanskimi mestnimi svetniki bo v novem mandatu veliko izzivov. Med najbolj perečimi so razmere v zdravstvenih domovih, kjer se spopadajo s hudim kadrovskim pomanjkanjem. V ospredju je tudi spopadanje z energetsko krizo, med izpostavljenimi temami sta v Ljubljani med drugim vedno prisotna stanovanjska politika in promet.
Medtem ko projekti, ki si si jih je zamislila občinska uprava, doslej zaradi udobne Jankovićeve večine niso bili vprašljivi, bo tokrat zanje potrebno soglasje z drugimi svetniškimi klubi. Eden od projektov, ki si jih v Ljubljani želi župan, je sežigalnica, s katero bi v občini po njegovem prepričanju trajno rešili problem nereciklabilnih mešanih odpadkov komunalnih odpadkov in dosegli umik premoga iz občine.
Ko so poleti predstavili zamisel o gradnji sežigalnice po vzoru Dunaja, je nasprotovanje takšnemu objektu izrazilo več strank, med njimi tudi Vesna, Levica in Piratska stranka. Vse tri bodo imele predstavnike v mestnem svetu.
Več težko pričakovanih projektov, ki bodo dokončani v novem mandatu, je medtem že v teku. Eden takšnih je Center Rog, začetek gradnje potniškega centra, pri katerem bo občina sodelovala z vzpostavitvijo potrebne komunalne infrastrukture, in dokončanje kanala C0, ki je mestno opozicijo in Jankovićevo listo razdvajal v minulem mandatu.