Z odstranjevanjem žične ograje, ki jo je leta 2015 za lažje obvladovanje nezakonitih prehodov meje začela postavljati vlada Mira Cerarja, bodo danes začeli odstranjevati na mejnem prehodu Krmačina pri Metliki. Dogodka se bosta udeležila tudi notranja ministrica Tatjana Bobnar in v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav.
Na ministrstvu za notranje zadeve ob tem napovedujejo novo smer migracijske politike, ki naj bi dala večji poudarek spoštovanju človekovih pravic, vladavini prava, humanemu odnosu do vsakega posameznika in nudenju pomoči, ki jo potrebuje. Kot navajajo, morajo države smiselno prilagajati svoje politike in konkretne ukrepe aktualnim razmeram v lokalnem in globalnem okolju, ukrepi pa morajo biti sorazmerni in skladni s trenutnimi varnostnimi razmerami.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Ob tem so spomnili, da je bila ograja na slovensko-hrvaški meji postavljena v času množičnih migracij kot začasni instrument za usmerjanje migracij in je kot taka ostanek kriznega upravljanja migracij. "Nesprejemljivo pa je, da bi postala trajen element mejne politike," so navedli.
V opozicijskih vrstah medtem opozarjajo, da ob odločitvi vlade za odstranjevanje ograje ni bila narejena varnostna ocena ter da je odločitev strokovno neutemeljena. V NSi opozarjajo, da se bodo z odstranitvijo ograje poslabšale varnostne razmere, vladi pa predlagajo naj se odstranjevanja ograje loti selektivno.
Po poročanju portala N1 bo vojska najprej odstranila okoli 51 kilometrov žične ograje, nato bo na vrsto prišlo še okoli 143 kilometrov panelne ograje, vendar bodo še pred tem izpeljali razpis za izbor izvajalca.