Poročili sta se pred nekaj leti, letos pa bosta postali mamici. Kdaj ima Katja rok in kako doživljata čas nosečnosti?
Poročili sva se dobre 3 leta nazaj. Katja ima rok 8. avgusta, kar je prečudovit datum, a statistično gledano se samo 5 odstotokov otrok rodi na PDP. Obe sva mnenja, da bo najino dete malo prej prišlo na svet. Katja je res prava ’srečka nosečka’ (smeh). Nosečnost ji izredno paše. Zadnje dva meseca sta malo bolj naporna zaradi vročine, a se ne da. Na mene pa nima takega vpliva, se pa nedvomno veselim prihoda najine sreče.
Na umetno oploditev sta se odpravili v Avstrijo, zakaj? Vama v Sloveniji takšen postopek ne pripada?
Tako je, v Sloveniji trenutni zakon istospolnim parom ne dopušča možnosti umetne oploditve, zato sva iskali pomoč zunaj države. Avstrija je blizu. Hkrati pa sva dobili veliko priporočil za kliniko. Tako, da je bila izbira lahka.
Kdo je donator sperme, kako sta ga izbrali?
Donator je neznan. Vse, kar veva, je to, da so vizualne karakteristike podobne meni (Katka), ker otrok biološko ne bo moj.
Kako pa sta se odločili, katera od vaju bo otroka donosila oz. od katere bo jajčece?
Katja je imela vedno zelo močno željo po nošenju otroka, jaz pa niti ne. Tako, da je bila odločitev preprosta.
Kako bosta uredili starševstvo po rojstvu otroka, boste vi, Katka, otroka posvojili?
V resnici ne rabiva nič posebej urejati. Ker sva poročeni, otroka ne rabim posvojiti, gre po istem principu kot domneva očetovstva pri raznospolnem paru, torej sva obe legalna starša otroka.
Poznate istospolne starše, ki skupaj vzgajajo otroka, kaj so vama povedali, svetovali? Jih je v Sloveniji veliko?
Nekaj jih poznava, ja. Vsekakor je v Sloveniji teh več, kot si mislite. Veliko so nama pomagali predvsem pri izbiri klinike.
So sami ali otrok deležni predsodkov? Vaju skrbi, kako bosta otroku pojasnili, da ne prihaja iz tradicionalne družine?
Hm, predsodkov so dandanes deležni vsi otroci, na žalost. Pa če imaš dve mamici ali pa samo dve različni nogavici, okolje je pogosto zelo neprizanesljivo. Osebno naju to najmanj skrbi. Verjameva, da bova vzgojili močno in samostojno bitje, ki bo znalo stati pokonci. Veliko bolj naju skrbijo mogoče druge teme, ki jih bova manj pokrili.
Menite, da bo zaradi novega zakona o posvojitvah za istospolne pare zdaj več istospolnih družin?
Na to v resnici nimam odgovora. Ker ne veva še, kako bo ta zakon res funkcioniral v praksi.
Zakaj sta se odločili javno spregovoriti o vajini intimi, o ljubezni in starševstvu?
Ker si želiva ljudi opogumiti in osvoboditi. Verjameva, da je najino poslanstvo, da širiva ljubezen. In če imava to moč ter to željo, bi bilo neumno je ne izvršiti.
Vajina zgodba se bere navdihujoče in mavrično, a zagotovo imata tudi vidve slabe trenutke. Kako jih premagata?
(smeh) Dobro vprašanje. Seveda je teh v vsakem razmerju nekaj. Predvsem zelo jasno komunicirava in se prilagajava. No, včasih pa kot vsak normalen par tudi to samo prespiva.