Po tem, ko je državna volilna komisija (DVK) odločila, da za bližajoče državnozborske volitve na veleposlaništvu RS v Moskvi ne bo volišča, so se oglasili v Inštitutu 8. marec in Gibanju Svoboda. Menijo namreč, da bodo s tem kršene volilne pravice tam živečih slovenskih državljanov.
DVK je odločitev sprejela uradno zaradi ocene zunanjega Ministrstva za zunanje zadeve o varnostnih razmerah in logističnih pogojih poslovanja v Rusiji, zaradi česar naj volitev na veleposlaništvu v Moskvi ne bi bilo mogoče izpeljati, ravno tako pa naj v Rusiji zaradi ustavljenega poštnega prometa ne bi bilo možno glasovanje po pošti.
V Gibanju Svoboda so to odločitev označili kot »poseg v volilno pravico slovenskih državljanov«. Ker je po njihovem mnenju imelo Ministrstvo za zunanje zadeve dovolj časa, da bi zagotovilo možnost udeležbe na volitvah na slovenskem veleposlaništvu v Moskvi, so odločitev označili za diskriminatorno. To pa v Gibanju Svoboda podkrepili tudi s primerom nedavnih srbskih in francoskih volitev, ki so bile za volilne upravičence v Rusiji izvedene brez težav.
V Inštitutu 8. marec dodajajo, da je ravno »uresničevanje pravic posameznikov naloga državnih organov, kot je DVK«, še posebno v primeru, ko gre za državljane, ki za rusko vojaško agresijo ne morejo nositi nobene odgovornosti. Iz DVK so sporočili, da bo zaradi odločitve možnost uveljavljanja svoje volilne pravice v Rusiji izgubilo 114 slovenskih državljank in državljanov. Na Inštitutu 8. marec pa diskriminatornost izpostavljajo tudi na primeru vseh, ki bodo na dan volitev v izolaciji zaradi okužbe z novim koronavirusom, kar bi po podatkih sledilnika Covid-19 za prejšnji teden lahko pomenilo tudi 5000 volilnih upravičenk in upravičencev.