Pakistan od včeraj zvečer pretresajo protesti v podporo odstopljenemu predsedniku vlade Imran Khanu. Khan, nekdaj priljubljen igralec kriketa, si je pot v politiko utrl s kritiko tradicionalno usmerjene Muslimanske lige-Nawaz in Pakistanske ljudske stranke in napovedanim bojem proti korupciji, v svojem pohodu proti vladajoči politiki pa se je sam v preteklosti rad označil za antipolitičnega politika.
Leta 2018 je prevzel premierski stolček, a je bila pred nekaj dnevi za njegovo vlado v parlamentu izglasovana nezaupnica. Zaradi pričakovanega obeta takega izida je Khan že v petek svoje podpornike pozval k miroljubnim protestom. Kot poroča BBC, je zaplete povzročil njegov nedavni obisk Moskve in izrazito prorusko in prokitajsko usmerjena zunanja politika, zaradi njegove protiameriške naravnanosti pa so nanj leteli tudi očitki manipulacije z namenom obdržati premiersko pozicijo. Z druge strani pa Khan opozicijsko vlado in njenega šefa Shehbaz Sharifa iz Muslimanske lige obtožuje, da je njihov prevzem oblasti omogočila predvsem podpora zunanjih oziroma zahodnih sil. Nedavno je tako javno napovedal boj proti »uvoženi vladi«, med slogani med protesti pa je med drugim najti napise, kot so: »vsak prijatelj Američanov je izdajalec« in »nismo ameriški sužnji«.
Najbolj množični protesti v zgodovini države?
Po poročanju Aljazeere je med podporniki Khana predvsem mlajši del populacije, odstopljeni šef vlade pa ima svoje zaledje predvsem pri pripadnikih urbanega srednjega sloja, ki jih je razočarala predvsem visoka stopnja korupcije v državi. Khan se je sinoči v zapisu na twitterju navduševal nad protesti, ki jih je označil celo za najbolj množično obiskane spontane proteste v zgodovini modernega Pakistana. Khanova vlada je sicer 19. zaporedna vlada v Pakistanu, ki ni uspela dokončati polnega mandata, Khan pa prvi premier, ki ga je z mesta šefa vlade odnesla izglasovana parlamentarna nezaupnica.