V predvolilnem času so pogosti primeri uničevanja plakatov, pa ne le z mečkanjem in odstranjevanjem, ampak s pisanjem raznih žaljivih opazk in besed čez fotografije političnih kandidatov. Večkrat neznanci neumestne grafite kracajo tudi po stenah stavb – javnih in zasebnih. Takšen vandalizem je bilo ob nedavnih volitvah zaznati tudi v šentjernejski občini, ko so v kampanji uničevali plakate županskega kandidata Franca Hudoklina iz SLS. Zadeve je njegov volilni štab prijavil policiji, nepridipravov še niso odkrili. A nekaj podobnega je pred dnevi doletelo še Hudoklinovega strankarskega kolega, novoizvoljenega svetnika SLS iz Ledeče vasi. V dveh zaporednih nočeh so mu neznani nepridipravi uničili dve fasadi stavb na domačiji: na garaži in gospodarskem poslopju. Na novi fasadi so zapisali »izdajalec, lopov«.
SVETNIK ŠOKIRAN
Svetnik je šokiran nad takšnim vandalizmom, uničevanjem lastnine, sovražnim govorom in grožnjami političnih nasprotnikov. Na občinski svet je naslovil pismo, v katerem pravi: »Prvič sem kandidiral za občinskega svetnika in bil izvoljen. Ponosen sem, da sem kandidiral na listi stranke SLS, čeprav se je že v volilni kampanji odražalo, da so naši politični nasprotniki ne le močni, temveč se poslužujejo tudi v demokratičnem političnem dialogu nesprejemljivih potez. Ena takih je bilo uničenje plakatov enega izmed kandidatov za župana, ki so bili popisani z vsebino, ki je imela vse elemente sovražnega govora, in to celo v času volilnega molka. Žal pa se takšna dejanja s koncem volilne kampanje niso ustavila.«
ISTI STORILCI, 2000 EVROV ŠKODE
Kot pravi, je razvidno, da gre za iste storilce, »kar je potrdila tudi policija«. Materialna škoda v njegovem primeru znaša okrog dva tisoč evrov. »Čeprav ni majhna, pa lahko rečem, da je to še najmanj, kar so storili. V mojo družino z majhnimi otroki se je naselil strah, neprespane noči in misli, kaj nam še lahko storijo,« pravi svetnik, ki se mu zdi nedopustno, da so takšna dejanja v naši državi obravnavana le kot materialna škoda, in ne kot grožnje ali sovražni govor, »iskanje in sankcije storilcev pa so utopija«.
POJASNILA POLICIJE
Kako je s tovrstnim vandalizmom, smo se pozanimali na Policijski upravi (PU) Novo mesto. Kot pravi predstavnica za odnose z javnostmi Alenka Drenik, pisanje po objektih oziroma grafiti predstavljajo prekršek po zakonu o varstvu javnega reda in miru. Sankcija za kršitev je določena v 13. členu zakona in tam piše: »Kdor piše ali riše po zidovih, ograjah ali drugih javno dostopnih krajih, razen na krajih, kjer je to dovoljeno, se kaznuje z globo 208,65 evra.«
Če so prisotni elementi spodbujanja nestrpnosti (narodnostne, rasne …), pa sankcijo za prekršek določa 20. člen omenjenega zakona in so kazni višje, najmanj 834,59 evra.
Drenikova pove, da PU Novo mesto oškodovancem oziroma lastnikom stavb svetuje, naj jih o tovrstnih kršitvah vsekakor obvestijo. »Policisti obravnavamo vse primere pisanja po objektih oziroma pisanja grafitov, o katerih smo obveščeni ali kršitev oziroma kaznivo dejanje sami zaznamo. Ob prihodu na kraj opravimo ogled, zavarujemo morebitne sledi, zbiramo obvestila in izvajamo druge aktivnosti za izsleditev storilca. Pooblastila za ukrepanje iz 13. člena zakona o varstvu javnega reda in miru pa imajo tudi občinska redarstva.«