Pravosodje

Število obsodb se zmanjšuje

Mihael Korsika
13. 11. 2018, 06.50
Deli članek:

Podatki, ki se bodo na spletni strani vrhovnega državnega tožilstva osveževali vsake tri mesece, zajemajo obdobje zadnjih treh let.

Dreamstime
Fotografija je simbolična

Negativna bilanca

Več zadev so prejeli, kot pa so jih v prvih deset mesecih uspeli rešiti na tožilstvih v Murski Soboti (60), v Novi Gorici (86) in v Novem mestu (98).

Iz objavljenih podatkov je razvidno gibanje števila obdelanih ovadb, gibanje števila odločitev o ovadbah, sodbah in kazenskih sankcijah. Iz objavljenih podatkov je opazen trend občutnega manjšanja števila obsodilnih sodb. Če so slovenska sodišča še leta 2015 izrekla 8006 obsodb, se je ta številka do leta 2017 znižala na 6796 obsodb, medtem ko število oprostitev ostaja na približno enaki ravni. Lani jih je bilo 467.

Med obsodbami sicer levji delež predstavljajo pogojne obsodbe. Sodišča so jih tako lani po podatkih tožilstva izrekla 4828. Za zaporno kazen so se odločili v 1359 primerih, denarna kazen pa je doletela 734 obsojencev. Za naslednje leto v strokovno informativnem centru vrhovnega tožilstva sicer napovedujejo širitev statističnih podatkov še na pregled kadrovskih resursov ter časovni prikaz določenih faz v postopkih.

Nov portal sodstva

Poleg tožilstva se javnosti vedno bolj odpirajo tudi sodišča. Pred kratkim je vrhovno sodišče zagnalo nov portal Na sodišču (www.nasodiscu.si), ki je namenjen udeležencem v sodnih postopkih. Na njem lahko med drugim priče in oškodovanci pridobijo splošne informacije o vseh sodnih postopkih, od osebnih stečajev, ločitev do dedovanj in vpisov v zemljiško knjigo.

Ker običajni državljani sodišč ne obiskujejo ravno pogosto, so dobrodošla tudi navodila za pripravo na zaslišanje kot priča. »Osvežite spomin na dogodek in pripravite morebitno dokumentacijo. Na pot se odpravite dovolj zgodaj, da ne boste zamudili zaradi vremenskih ali prometnih razmer. Bodite spoštljivi do osebja in drugih strank,« svetujejo na portalu.

Priča na njem tudi izve, da lahko zavrne odgovor na posamezna vprašanja, a le v primeru, če ima za to tehtne razloge. »Zlasti to velja, če bi s svojim odgovorom na takšna vprašanja spravili v hudo sramoto, precejšnjo premoženjsko škodo ali pa v kazenski pregon sebe ali svoje bližnje sorodnike,« je zapisano na portalu.

Med drugim tudi izvemo, da so slovenska sodišča lani rešila več kot 892.000 zadev, medtem ko se je število nerešenih zadev, starejših od 10 let, zmanjšalo za 35 odstotkov. Spletišče je sicer na voljo tudi v jeziku ustavno priznanih narodnih manjšin, italijanščini in madžarščini.

Vrhovno sodišče je začelo objavljati tudi pojasnila glede odmevnejših sodnih zadev. Tako so še isti dan, ko je ljubljansko okrožno sodišče oprostilo zdravnika Ivana Radana, objavili sporočilo »Sodba v zadevi zdravniškega ravnanja«, v katerem so predstavljeni glavni poudarki sodbe. Po naših informacijah bodo v prihodnje na sodiščih šli še korak dlje, saj naj bi bili na spletu dosegljivi tudi zvočni posnetki obrazložitev odmevnejših sodb.