Ptujski župan Miran Senčar je podražitev projekta mestne tržnice na Ptuju za pol milijona evrov pred kakšnim mesecem pripisal gradbenikom, ki da v volilnem letu podražijo svoje storitve.
Za komentar smo prosili KPL, zadolžen za prenovo tržnice, vendar nam na naše novinarsko vprašanje niso odgovorili.
Zanimivo pa je, da so večje povpraševanje po asfaltu v volilnem letu opazili tudi gradbinci. V 16 asfaltnih bazah po vsej Sloveniji so lani po podatkih Združenja asfalterjev Slovenije proizvedli 1,79 milijona ton vročih asfaltnih zmesi. To je 200 tisoč ton oziroma 13 odstotkov več kot v letu 2016. Podatki za letos še niso na voljo, vendar je predsednik Združenja asfalterjev Slovenije Slovenko Henigman ocenil, da bo letošnja poraba asfalta še za desetino višjo.
Veliko je asfaltiral predvsem mariborski župan Andrej Fištravec, ki je porabo zvišal za kar štirikrat. Letos je za Mariborčane preplastil enkrat več površin kot na začetku svojega mandata.
Kaj pravijo gradbinci?
Za komentar zadev smo prosili deset večjih gradbenih podjetij, od katerih nam je odgovoril samo Pomgrad. »V Sloveniji so se cene storitev in materiala v gradbeništvu v zadnjem letu dvignile. Zaradi povečanega povpraševanja se cene materialov, najema gradbene mehanizacije ter ostale opreme, ki jo potrebujemo, dvigujejo. Stroški dela tudi konstantno naraščajo, je pa zaradi večjega povpraševanja tudi težje najti ustrezne gradbenih delavce in inženirje. Podobne trende opažamo tudi na drugih evropskih trgih, na katerih smo prisotni,« pojasnjuje Kristian Ravnič, član uprave Pomgrada.
Gradbinci v Sloveniji se ne poslužujejo nabave materiala na zalogo, saj naj bi bil trg nepredvidljiv
Za volilno leto ne pripravijo terminskega plana
Gradbince smo vprašali še, ali gradbeni material kupujejo s posebnim terminskim planom – če se torej na volilno leto posebej pripravijo z rezervacijo in nabavo materiala, ko njegove cene na globalnih trgih rastejo. »Na trgu ni dolgoročnih investicijskih projektov, zato tudi materiala ne moremo zakupiti vnaprej oziroma bi to prinašalo prevelike rizike,« pravi Ravnič in dodaja, da se gradbinci v Sloveniji tega instrumenta običajno ne poslužujejo.
GZS: Župani naj raje kvalitetno pripravijo projektno dokumentacijo
Da se cene višajo zaradi nizkih izhodiščnih cen v preteklih letih krize, menijo v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Priznavajo pa, da so volilna leta nemara imela pomemben vpliv na cene na trgu, a le v preteklosti.
»Županom priporočamo, da si pred izvedbo pridobijo kvalitetno projektno dokumentacijo za izvedbo del in vsa potrebna dovoljenja, potem bo tveganje za pridobivanje ponudb z velikimi odstopanji cen majhno in lahko obvladljivo,« svetuje Jože Renar, direktor Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri GZS.