Sporazum o partnerstvu

Židan poleg položaja predsednika DZ pričakuje še tri ministrstva

S.R./STA
7. 8. 2018, 19.07
Posodobljeno: 7. 8. 2018, 19.50
Deli članek:

Predsedstvo SD je podprlo partnersko pogodbo, usklajeno z LMŠ, SMC, SAB, DeSUS in Levico, o njej in o koaliciji se bodo zdaj izrekali še na rednih zborih članstva v naslednjih dneh, je napovedal prvak SD Dejan Židan.

STA
To, kdaj bo izvoljen za predsednika DZ, je zanj manj pomembno, "najbolj nujno je, da pridemo do mandatarja in do kvalitetne vlade".

Dejan Židan je po današnji seji predsedstva povedal, da jih veseli, da je pogodba po eni strani socialna, saj jim je vanjo uspelo pripeljati denimo dvig minimalne plače in pokojnin, po drugi strani pa, da je naravnana tudi razvojno, saj se povečujejo vlaganja v razvojno infrastrukturo in v kulturo.

V SD bi si po njegovih besedah seveda želeli koalicijo šestih strank. "Verjamemo, da bi bilo lažje delati, verjetno tudi bolj učinkovito," je pojasnil, a dodal, da so pripravljeni delati tudi v koaliciji petih strank s podporo šeste. Kot je dejal, se končuje čas pogovarjanja in pogajanj, prihaja pa "čas, ko je treba tudi delovati". 

Zato so bili v SD po njegovih besedah med prvimi, ki so podprli idejo predsednika LMŠ Marjana Šarca, da je treba vložiti njegovo kandidaturo za mandatarja, za katero so mu danes tudi že predali podpise svojih desetih poslancev. "Verjamemo, da bo Marjan Šarec izvoljen za mandatarja in da bo hitro sestavil vlado, ki bo realizirala kvalitetno partnersko pogodbo," je dejal. 

Funkcija predsednika DZ ni pogoj

Glede svoje kandidature za predsednika DZ in o tem, kdaj bi po predlogu petorčka na predsedniškem stolčku v DZ zamenjal Mateja Tonina, je Židan odgovoril, da to ni tako zelo nujno. Ob tem je spomnil, da se morajo pred tem dogovoriti še o izvolitvi podpredsednikov DZ. "Tisto, kar si mi želimo, pa je, da je dejansko hitro izvoljen mandatar, da se vlada hitro sestavi in da končno začne delati v korist ljudi," je poudaril.  Po njegovih besedah se v SD zavedajo, da je v preteklosti pogosto druga najmočnejša stranka v koaliciji dobila mesto predsednika DZ, česar pa v pogajanjih niso nikoli postavljali kot pogoj. "Če bi si kdorkoli drug želel, mi na tej točki ne bi problematizirali," je dejal. 

Ko pa je prišlo do te ideje in ko ni bilo drugega interesenta, pa je sam odgovoril, da je pripravljen kandidirati in da ga ni strah tajnega glasovanja. "Če je zaveza šestih strank, pogled predsednic in predsednikov v oči, da imaš podporo, je to neko zaupanje, ki ga v politiki želim imeti do svojih partnerjev," je pojasnil. 

STA
Dejan Židan

Tri ministrstva

Pogovor o razdelitvi resorjev, ki ga po njegovih zagotovilih doslej še ni bilo, Židan pričakuje v naslednjih dneh. Ob mestu predsednika DZ jim ponujajo še tri ministrska mesta, ne bodo pa problematizirali pri njih, je zatrdil. Po njegovih besedah obstaja možnost, da se o kadrovskem razrezu dogovorijo že do petka v prihodnjem tednu, ko je v DZ predvideno glasovanje o kandidatu za mandatarja. 

Glede nezadovoljstva z nekaterimi rešitvami, ki so ga v teh dneh izrazili v Levici, je Židan dejal, da bi bilo njim najlažje, če bi skupaj sedeli v vladi, da pa spoštuje tudi odločitev Levice, da vanjo ne vstopi. V zvezi s protokolom, ki ga te dni še usklajujejo, pa je pojasnil, da ima njihov pogajalec navodilo stranke, da je fleksibilen. "Nam je do neke mere vseeno, ali je zapisano tako ali drugače. Predvsem mora obstajati neka dobra volja, poštena želja koalicijskih partnerjev, da sodelujemo in tisto, kar je v koalicijski pogodbi, izpeljemo. Stvari, ki so notri napisane, so potrebne in koristne za državljane, in protokol v nobenem primeru ne sme biti ovira," je poudaril.