V JP Vodovod-Kanalizacija so danes s postavitvijo inštalacije pred Mestno hišo otvorili kampanjo ”Stranišče ni smetišče,” ki se bo nadaljevala v prihodnjih mesecih. Z njo želijo opozoriti na velike količine nepotrebnih odpadkov, ki vsako leto pristanejo v kanalizacijskih odtokih, predvsem pa uporabnike spodbuditi k odgovornejšemu vedenju in razmišljanju o odpadni vodi kot koristnemu viru.
V sklopu kampanje je danes pred Mestno hišo postavljena inštalacija, ki prikazuje, kaj vse se znajde v odtokih, kljub temu, da tja ne sodi. S prikazom želijo opozoriti na odgovornost vsakega posameznika v zvezi s tem, kaj poleg odpadne vode odteče po odtoku.
»Odlaganje odpadkov v kanalizacijski sistem je preveč razširjen pojav, ki prinaša negativne posledice. Odločili smo se, da javnost ob svetovnem dnevu voda opozorimo na to in vsakogar spodbudimo k bolj odgovornemu vedenju. S spremembo miselnosti, ki jo prinaša koncept krožnega gospodarstva, odpadna voda ni le odpadek, temveč je lahko koristen vir.« je ob tem dejal Krištof Mlakar, direktor podjetja JP Vodovod-Kanalizacij, ki je glede na število uporabnikov storitev največji izvajalec gospodarske javne službe oskrbe s pitno vodo ter odvajanja in čiščenja odpadne vode v Sloveniji.
Odpadna voda je lahko vir surovin
V straniščnih školjkah najpogosteje končajo organski odpadki, pripomočki za osebno higieno, kemikalije in mešani odpadki, čeprav tja nikakor ne sodijo. Tudi ostanki hrane ne sodijo v školjko.
»V straniščno školjko odvržena hrana predstavlja hrano za glodavce, ki kanalizacijski sistem izkoriščajo za svoje transportne poti,« je razložil Nebojša Matijevič, delovodja na vzdrževanju kanalizacijskega sistema v tem podjetju, ki nadzira več kot 1.150 kilometrov kanalizacijskih cevi, kolikor jih je speljano pod Ljubljano. »Odpadki v kanalizaciji povzročajo tudi zamašitve in poškodbe kanalizacijskega sistema, otežujejo pa tudi procese odvajanja in čiščenja. Odpadek, ki ga odvržete na neprimeren način, mora namesto vas odstraniti nekdo drug.«
Odpadna voda je obnovljiv vir, zato jo je treba jemati kot priložnost in ne kot odpadek. Ima številne možnosti za uporabo, vključno z namakanjem zelenih površin in vrtov, hkrati predstavlja vir rastlinskih hranil ali vir za pridobivanje energije, zato je koristna in nepogrešljiva. V spodbujanje krožnega gospodarstva je usmerjen tudi najnovejši sveženj ukrepov Evropske komisije.
Čistilne naprave dajejo rezultate, ne delajo pa čudežev
Grobi odpadki negativno vplivajo na proces odvajanja in čiščenja odpadne vode ter povzročajo nepotrebne posege tako na javni kanalizaciji kot interni napeljavi uporabnikov.
V podjetju so v preteklem letu očistili preko 27 milijonov kubičnih metrov odpadne vode, ki se steka na čistilne naprave v njihovem upravljanju, ter na čistilni napravi prečistili tudi preko 20 tisoč kubičnih metrov gošč in blata iz greznic in malih komunalnih čistilnih naprav uporabnikov. V procesu čiščenja so pri tem izločili 1.300 ton grobih odpadkov, ki po večini ne sodijo v kanalizacijo.
»Nevidni odpadki so lahko še bolj nevarni za okolje, kakor vidni, saj jih v procesu čiščenja iz odpadne vode ne moremo odstraniti v celoti. Med nevidne odpadke sodijo ostanki farmacevtskih in fitofarmacevtskih sredstev, preparatov za čiščenje, kozmetike, topil, barv in mikroplastike. Odgovornost vseh nas je, da z zmerno rabo naštetih snovi varujemo okolje tudi za prihodnje generacije.« je razmišljanje zaključil Boštjan Mišmaš, direktor sektorja Kanalizacija v podjetju.
Z letošnjo ozaveščevalno kampanjo ”Stranišče ni smetišče” želijo opozoriti, da je tudi odpadna voda naša skupna odgovornost. Da bo vsakdo lažje pozoren na svoje navade, danes mimoidočim pred Mestno hišo poleg slikovitega prikaza posredujejo tudi praktične napotke in delijo nalepke za straniščne školjke, ki bodo vse člane v gospodinjstvu spomnile, kaj (ne) sodi v školjko.