Slovenija

V rudarskem mestu nimajo za plače

P.K.
1. 3. 2016, 06.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Glavno vlogo v tem trenutku oziroma kar usodo Rudnika živega srebra Idrija imajo v rokah v Ljubljani. A v rudarskem mestu menijo, da škarje in platno v prestolnici držijo bolj slabo.

STA
Za rudnik bo država namenila skorja pol milijona evrov.

STA
Marko Cigale si želi, da bi se država odločila hitro.

Spomnimo, da je slovenska vlada pred šestimi leti na predlog ministrstva za gospodarstvo sprejela sklep, da se zoper družbo Rudnik živega srebra Idrija, d. o. o., začne postopek likvidacije. Takrat so tudi sklenili, da je v okviru likvidacije treba zagotoviti, da se bosta ohranili kulturna dediščina in blagovna znamka Rudnika živega srebra Idrija. Takrat so obljubljali, da bodo z lokalno skupnostjo izdelali izhodišča za program celovitega upravljanja kulturne in naravne dediščine Idrije.

Prišla dobra novica

V tej nameri se država ni vedno najbolje odrezala. Predlani je rudniku celo odvzela financiranje za njegovo delovanje, črpanje vode iz rovov in vzdrževanje. Denar za ta namen je letos ponovno sprostila, kar je bilo za Idrijo, kot nam je povedal tamkajšnji župan Bojan Sever, veliko olajšanje.

STA
Iz rovov bodo lahko črpali vodo.

A financ ne bodo prejeli, dokler država ne določi upravljavca rudnika. Kot pojasni likvidacijski upravitelj rudnika Marko Cigale, je bilo mišljeno, da bi to prevzela komunala v Idriji, vendar je država na seji, ki jo je imela pred nedavnim, pojasnila, da upravljanja rudnika ne more prenesti na občino in njeno komunalo, ampak na državno podjetje. 

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Nimajo za plače

Cigale še pove, da je pri njih tako hudo, da od letos nimajo denarja niti za plače. In to je poleg tega, da čakajo odločitev države, tudi njihova največja težava, za katero sicer vsi upajo, da bo čim prej rešena.

Ko ga vprašamo, kaj meni o tem, kako država krmili to zadevo, je zadržan, a vseeno pove, da se zaveda, da se trudijo, a je problem to, da se nič ne premakne. »Ob vsaki možni rešitvi vlada kaj hitro odloči, da je ni mogoče izpeljati, in smo spet na istem,« komentira.

STA
Bojan Sever opozarja na transparentnost.

Kako naprej

Marko Cigale še pove, da bi bilo po njegovem mnenju najbolje, da se prekine likvidacija in da koncesijo za upravljanje prejme rudnik. »V tem primeru bi bil postopek hiter in mi bi v miru rudnik reševali naprej, brez pritiska. Trenutno si želim le, da se država odloči, karkoli se pač že bo. Vsaka odločitev bo boljša kot to, da stojimo na tej točki,« svoje misli na koncu strne Cigale.