Slovenija

V Celju osrednja proslava ob dnevu reformacije

STA
30. 10. 2015, 07.44
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

V Slovenskem ljudskem gledališču v Celju bo drevi ob 20. uri osrednja proslava ob dnevu reformacije, 31. oktobra, ko je tudi državni praznik. Zbrane na prireditvi bo nagovoril predsednik slovenskega protestantskega društva Viktor Žakelj, slavnostni govornik bo zgodovinar Igor Grdina.

STA
Reformacija kot versko, kulturno in politično gibanje se je začelo 31. oktobra 1517.

Prireditve v organizaciji Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar se bosta med drugimi udeležila predsednik republike Borut Pahor in ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

V kulturnem programu v režiji Vinka Möderndorferja bodo nastopili pevski zbor Cantate iz Murske Sobote ter recitatorji Darja Reichman, Matjaž Gruden, Renato Jenček, Saša Pavček in David Čeh.

Kot je za dejal slavist Kozma Ahačič, se je v času reformacije "slovenski jezik iz mladeniča prelevil v odraslo osebo". Trubar, ki je pisal knjige, za katere ni mogel vedeti, ali bodo sploh našle pot do svojih bralcev, nas mora po njegovih besedah opogumljati, da težimo za cilji, ki presegajo meje naših vsakodnevnih želja in pričakovanj.

Začelo se je leta 1517
Reformacija kot versko, kulturno in politično gibanje se je začelo 31. oktobra 1517, ko je nemški menih in profesor za biblijsko teologijo Martin Luther na vrata cerkve v Wittenbergu obesil 95 tez, v katerih je zahteval prenovo Cerkve.

To je pomembno vplivalo na razvoj književnosti v ljudskih jezikih, tudi na slovensko književnost. V tem času je nastala prva knjiga v slovenskem jeziku - Katekizem, ki jo je napisal Primož Trubar, s tem je slovenščina postala knjižni jezik. V tem obdobju je nastal tudi prvi slovenski pravopis Zimske urice Adama Bohoriča in prevod Biblije Jurija Dalmatina.