Tako kot skoraj vse se tudi učitelje v osnovnih in srednjih šolah lahko vzame pod drobnogled skozi številke. Spadajo pod javni sektor in zatorej njihove plače niso bajne, a so nekoliko nad tistim, kar večina Slovencev prejme vsak mesec na svoje bančne račune. Zasluženo? Tako kot v vsakem podjetju je tudi v izobraževanju verjetno tako, da so ljudje, ki svojo plačo pošteno zaslužijo, in so tisti, za katere je definicija službe še najbliže kakšnemu popoldanskemu krožku.
UČITELJEV VSE MANJ
Če so bili pred leti učitelji varni in so bile službe mladim študentom v tem sektorju zagotovljene, zdaj ni več tako. Število učiteljev se od leta 2012 zaradi zakona o uravnoteženju javnih financ manjša. Podatkov za lansko šolsko leto o številu učiteljev še ni, smo pa izbrskali tiste iz šolskega leta 2013/2014, po katerih je bilo v osnovnih šolah zaposlenih 18.803 učiteljev, v srednjih šolah pa 7125.
UKINJANJE PODRUŽNIC
Pred varčevanjem pa niso varne niti podružnične šole, te namreč na ministrstvu počasi zapirajo. V novem šolskem letu so tako ukinili štiri – podružnico OŠ Karla Destovnika Kajuha Šoštanj v Ravnah, podružnico OŠ Pivka v Zagorjah, podružnico OŠ Dobravlje v Šmarjah in podružnico OŠ Beltinci v Melincih. Vse omenjene podružnice so imele v prejšnjem šolskem letu en oddelek in šest ali manj učencev.
MOŠKI V MANJŠINI
Zanimiv je tudi podatek o tem, da je poklic učitelja izrazito feminiziran. Trend se sicer zadnja leta spreminja, a še vedno velja za enega bolj ženskih poklicev. V šolskem letu 2013/2014 je bilo tako med učitelji, vodstvenimi in strokovnimi delavci v osnovnem šolstvu 16.427 žensk (87 odstotkov) in 2376 moških, v srednjem šolstvu pa 4761 žensk (67 odstotkov) in 2364 moških.
In koliko zaslužijo izmozgani učitelji? Več o tem si preberite v današnji številki časnika Svet24!