Strniša se je na dvostranskih pogovorih srečala z več visokimi predstavniki kitajskih oblasti, Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin in Generalna uprava za nadzor kakovosti, pregled in karanteno Ljudske republike Kitajske pa sta ob tej priložnosti parafirali protokol glede veterinarskih in zdravstvenih zahtev za mlečne izdelke, ki se izvažajo iz Slovenije na Kitajsko, je objavilo ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Parafiranje tega dokumenta je eden od ključnih pogojev za odobritev slovenskega izvoza mleka in mlečnih izdelkov na Kitajsko, po mnenju Strniše pa gre za pomemben korak k povečanju blagovne menjave s kmetijskimi izdelki živilsko-predelovalne industrije med državama.
Strniša je z namestnico vodje za uvozno-izvozni sektor varne hrane na upravi za nadzor kakovosti Bai Lu govorila tudi o postopkih za pridobivanje dovoljenj za izvoz živil živalskega izvora iz Slovenije na Kitajsko. Pri tem gre za meso in mesne izdelke, ribe, med in medene izdelke. Slovenija pričakuje, da bo kitajska stran v najkrajšem možnem času začela z dejavnostmi za dokončanje postopkov uvoznih dovoljenj za izvoz teh živil na Kitajsko.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Glavna tema pogovorov med Strnišo in generalnim direktorjem za mednarodno sodelovanje na ministrstvu za kmetijstvo Qu Sixijem so bile priprave na uradni obisk podpredsednika vlade in ministra za kmetijstvo Dejana Židana na Kitajskem ter slovenskega nastopa na mednarodnem sejmu kmetijstva in trgovine v mestu Fuzhou v provinci Fujian novembra letos. Slovenija bo na sejmu predstavila visoko kakovostne živilske proizvode in kmetijsko mehanizacijo.
Strniša se je sestala tudi z generalnim direktorjem za mednarodne odnose na kitajski državni upravi za gozdove Su Chunyujem.
Poudarila sta zelo dobro sodelovanje med državama na področju gozdarstva, Strniša pa se je sogovorniku zahvalila za izkazano podporo pobudi, da bi Slovenija prevzela koordinacijo na področju gozdarstva in lesne industrije med Kitajsko in državami Srednje in Vzhodne Evrope.
Sogovornika sta v pogovoru izpostavila dobro sodelovanje Slovenije in Kitajske v okviru neformalnega dialoga med Evropo in Azijo (ASEM) za področje trajnostnega upravljanja gozdov.
Poudarila sta pomen sodelovanja na tem področju tudi v prihodnje in izrazila podporo investicijskim projektom v okviru lesno-predelovalne industrije.