Slovenija

Avstralija efekt tople grede jemlje bolj z levo roko

T.C.
11. 8. 2015, 10.09
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Avstralija načrtuje, da bo do leta 2030 zmanjšala izpuste toplogrednih plinov za vsaj 26 odstotkov glede na leto 2005, je danes napovedal avstralski premier Tony Abbott. Gre za enega nižje postavljenih ciljev, ki po ocenah strokovnjakov ne zadošča za boj proti globalnemu segrevanju.

Kot je dejal Abbott na novinarski konferenci v Canberri, načrtujejo zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za od 26 odstotkov do 28 odstotkov.

"Ta cilj je v sredini ciljev," ki so si jih postavila primerljiva gospodarstva, ki bodo svoje zaveze podala na globalni podnebni konferenci v Parizu, je dejal. Ocenil je, da gre za gospodarsko in okoljsko odgovoren cilj. 

Priznal je, da je cilj manjši, kot si ga je zadala EU - 34-odstotno zmanjšanje emisij do leta 2030 glede na leto 2005 -, a večji od tistega, ki si ga je postavila Kitajska, ki je največja onesnaževalka okolja na svetu.

Zaradi odvisnosti od energije na premog in relativno majhnega števila prebivalcev - 23 milijonov - je sicer Avstralija največji onesnaževalec okolja na prebivalca na svetu. Abbott je zatrdil, da bodo z dosego omenjenega cilja na prebivalca zmanjšali emisije toplogrednih plinov za 50 odstotkov.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Postavljeni cilj konservativne vlade pa je krepko pod ravnijo, ki jo večina okoljskih strokovnjakov izpostavlja kot potrebno za omejitev globalnega segrevanja na dve stopinji Celzija nad ravnijo v času pred industrializacijo.

Avstralske vladne oblasti za podnebne spremembe so priporočile 40- do 60-odstotno zmanjšanje emisij glede na leto 2000. Neodvisni Inštitut za podnebje pa meni, da bi morala Avstralija izpuste zmanjšati za 45 odstotkov glede na leto 2005.

Predstavnik inštituta John Connor je za televizijo ABC ocenil, da bo z danes predstavljenim ciljem Avstralija še naprej ostala največja onesnaževalka okolja na prebivalca na svetu.

Pariz bo konec leta gostil konferenco ZN o podnebnih spremembah, na kateri želijo doseči globalen dogovor o omejitvi emisij toplogrednih plinov, da bi preprečili še bolj ekstremne podnebne spremembe, ki so posledica globalnega segrevanja. Mednarodna skupnost si je zastavila cilj omejiti dvig globalne temperature na največ dve stopinji Celzija glede na raven v času pred industrializacijo.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost