Slovenija

Zaradi vročine večja poraba elektrike, a manjša kot pozimi

sta/mv
21. 7. 2015, 14.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Medtem ko se vročinski val nadaljuje, je v vročih dneh, tudi zaradi klimatskih naprav, večja poraba električne energije. Čeprav je poraba elektrike večja, je ta manjša kot pozimi, so za STA povedali v večini eletktrodistribucijskih podjetij in dodali, da ni nevarnosti izpadov elektrike. Da težav z oskrbo ni, so potrdili tudi v Elesu.

Arhiv Svet24

Poraba električne energije pri nas je delno tudi vremensko pogojena - velika vročina ali hud mraz, so spomnili v sistemskemu operaterju prenosnega elektroenergetskega omrežja Elesu. Ob tem so poudarili, da težav z oskrbo ni, saj jo je na trgu dovolj, Slovenija pa ima na voljo tudi dovolj prenosnih poti.

V Elektru Ljubljana, največjim upravljalcem distribucijskega omrežja v državi, beležijo povečan odjem na celotnem distribucijskem odjemu. Količinsko sicer ne gre za velike razlike, le nekaj odstotkov, spremenila pa se je oblika diagrama odjema - zaznavajo namreč povečan odjem velikih trgovinskih centrov in poslovnih stavb, tako v nočnem času kot čez dan.

Največ elektrike se običajno porabi v zimskem času, decembra ali januarja, medtem ko je v poletnih mesecih poraba za desetino manjša, so pojasnili in dodali, da pri mestnih območjih praviloma nastane konica v poletnih mesecih - tako je v teh vročinskih dneh konica za Ljubljano in Novo mesto.

V Elektru Ljubljana so prepričani, da povečan odjem zaradi delovanja naprav za proizvodnjo hladu ne bi mogel ogroziti stabilnega delovanja omrežja. To je namreč dimenzionirano tako, da konične obremenitve ne ogrozijo njegovega delovanja.

Tudi v drugem največjem distributerju, Elektru Maribor, ob višjih temperaturah v poletju beležijo povečan odjem, a je ta manjši kot v zimskim mesecih. Povečanje sicer ni tako veliko, da bi zaradi tega prihajalo do izpadov električne energije.

Ravno tako povečan odjem beležijo v Elektru Celje, Elektru Gorenjska in Elektru Primorska, kjer ravno tako zagotavljajo, da do izpadov omrežja ne more priti. Višje temperature so po pojasnilih Elektra Primorska problematične predvsem zato, ker povzročajo pospešeno staranje elektroenergetskih naprav.

Tokratni vročinski val naj bi po napovedih agencije za okolje vrhunec dosegel v četrtek (najvišje dnevne temperature bodo sredi tedna presegale 35 stopinj Celzija), nato bo najverjetneje postopno manj vroče. Predvidoma bodo pogostejše nevihte, ki pa bodo prinesle le kratkotrajne krajevne osvežitve.

Mnogi si tako v teh vročih dneh pomagajo s klimatsko napravo. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ob tem opozarjajo, da se s hlajenjem prostorov ne sme pretiravati - razlika v temperaturi med zunanjostjo in prostorom naj ne presega od pet do osem stopinj Celzija.

Medtem v podjetju Informa Echo, ki bdi nad več akcijami s področja učinkovite rabe energije, opozarjajo, da lahko uporaba klimatske naprave poveča znesek na računu za elektriko za dobro tretjino. Tako ponujajo več nasvetov za učinkovito rabo, med drugim priporočajo, naj bo razlika med notranjostjo in zunanjostjo največ osem stopinj Celzija, svetujejo tudi pomoč z žaluzijami, roletami in drugimi oblikami zastiranja steklenih površin, ki ne trošijo energije.