Kmetje, ki pridelujejo mleko, govedino in svinjino, so na ceste, ki vodijo do normandijskih mest Caen in Evreux, zapeljali več deset traktorjev, zaprli pot pa so tudi do Mont Saint-Michela ter turiste prisilili, da so izstopili iz avtobusov in se peš odpravili proti samostanu, ki leži na otoku in ga vsakoletno obišče okoli tri milijone ljudi.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Francoski predsednik Francois Hollande je že napovedal, da bodo francoska vlada na redni tedenski seji v sredo obravnavala problematiko urgentne pomoči kmetom. Trgovci in vodilni v prehranski industriji so že prejšnji mesec po srečanju s kmeti obljubili, da bodo dvignili cene za meso in mlečne izdelke. A kmetje zatrjujejo, da še nimajo koristi od zvišanih cen v supermarketih in da delajo z izgubami. Nezadovoljstvo je sprožilo val stavk po vsej državi, ta teden pa so stavke prerasle v proteste. "Položaj kmetov in proizvajalcev mleka je zelo težak. Zato sem poklical distributerje, da prevzamejo odgovornost. Morajo se držati svojih zavez," je dejal Hollande. "Mnogi kmetje zelo trpijo. Še nikoli nismo imeli takšne krize in ne vidimo rešitve," je povedal Jean-Michel Juhel, kmet in lastnik prašičje farme, ki dela po 14 ur na dan, pri prodaji vsakega prašiča pa beleži 30 evrov izgube.
Že dolgo si ni izplačal plače in skoraj povsem je izčrpal svoje prihranke v vrednosti 60.000 evrov, ki jih je vložil v kmetijo. Za svoje gorje krivi evropsko politiko pa tudi potrošnike, ki zahtevajo poceni hrano, še poroča AFP.