V dolini potoka Čolnišček je pred drugo svetovno vojno delovalo kar devet mlinov. Danes jih je večina propadla ali so na tej poti. Najbolj ohranjen je Vajsov mlin v Dolenjih Raduljah, kjer se zadnje mlinsko kolo morda še ni odvrtelo.
MLIN PRODAJAJO
Mladi gospodarji – družina Maje Marjetič, vnukinje zadnjega lastnika Bertola Vajsa, z možem Tomažem – ga je nameravala zagnati, a zdaj so se odločili, da mlin s hišo, v kateri so živeli kar nekaj let, prodajo. Čeprav jim je življenje v idiličnem okolju zelo všeč, pa svoje prihodnosti tu ne vidijo, težava je denar za obnovo, piko na i pri tej odločitvi pa so dodale tudi težave s poplavami. Družinica s hčerama Tamaro in Tijano si je svoj novi dom zgradila v očetovi rojstni vasi nedaleč stran, na Štritu.
Na mlin je Maja močno navezana, saj spoštuje delo svojih prednikov, zlasti dedka Bertola, ki je bil z vztrajnostjo in pridnostjo res skrben pri vzdrževanju in ima največ zaslug, da je danes mlin v tako dobrem stanju. Maja se še spominja, kako so jedli domač kruh, »ki je škripal med zobmi«.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Dedek je, ko so drugi mlini v dolini že propadli, še mlel domačim kmetom ajdo, koruzo za »šrot« … Ob mlinu je bila tudi žaga. Maja je s starima staršema doživela veliko lepega, zato upa, da se bo mlinarska tradicija nadaljevala. Potrebna bosta nova streha in zunanje mlinsko kolo, kar je načrtoval že dedek.
ŠE ZANIMIV
Vajsov mlin, star več kot sto let, ki je bil nekoč v rokah lastnikov bližnjega gradu Radelca, so si vsa leta radi ogledovali šolarji in dedek Bertol jim je rad pokazal, kako se je nekoč mlelo, pripovedoval jim je o starih časih, skupaj so pomalicali ob mlinskem kolesu. Tudi danes, ko je Vajsov mlin del Mlinarjeve poti, ga obiščejo mnogi pohodniki. Če je Maja doma, jim ga rada razkaže, tudi notranjost, ki je pravi mali muzej.