"Veseli me, da ima ta tako problematična banka iz preteklih let - za katero vemo, da je doživela več dokapitalizacij in da gospodarjenje v njej v preteklosti ni bilo dobro - nove lastnike, za katere se zagotavlja, da bodo odgovorno gospodarili s to banko in jo razvijali. S tem bo na nek način dosežen učinek, kateremu je privatizacija namenjena," je na novinarski konferenci danes v Ljubljani, namenjeni dogajanju glede Grčije, dejal Cerar.
Premier več ni želel komentirati, ker vlada za to ni pristojna in postopke vodi Slovenski državni holding (SDH).
Minister Mramor dogovor o prodaji NKBM vidi kot dobro sporočilo finančnim vlagateljem, posebej v času zaostrovanja grške krize.
"Boljšega trenutka za takšno novico za Slovenijo ne bi mogli najti. Ko so se razmere v Grčiji zaostrile in je bila Slovenija zaradi dogajanj v Grčiji smatrana kot bolj tvegana država, je bila privatizacija sporočilo finančnim investitorjem. In odziv je dober," je dejal Mramor.
Slovenija je tako pokazala, da vztraja na poti, ki si jo je začtala. V poslovnem svetu je namreč vse v tem, ali izvršiš, kar obljubiš, je dodal minister. "Slovenija s tem dokazuje, da lahko strukturne spremembe in svoje zaveze tudi izpolnjuje."
Glede prodaje Nove Ljubljanske banke (NLB) je Mramor dejal, da predlog strategije upravljanja naložb določa, da bo NLB pomembna naložba, torej namerava država ohraniti 25 odstotkov in eno delnico, za ostali del pa bo veljal princip razpršenega lastništva. Tovrstno lastništvo je mogoče doseči s prvo javno ponudbo delnic (IPO), je dodal.
SDH je v torek z ameriškim investicijskim skladom Apollo in Evropsko banko za obnovo in razvoj (EBRD) podpisal pogodbo o prodaji 100-odstotnega deleža NKBM. Vrednost posla je 250 milijonov evrov, Apollo bo lastnik 80-odstotnega deleža, medtem ko bo EBRD postala 20-odstotna lastnica banke.