Največ prahu je na seji, ki se je začela v torek dopoldne in bila večkrat prekinjena, na njej pa je poslanec ZL Franc Trček ministrici za okolje in prostor Ireni Majcen zagrozil tudi z interpelacijo, dvignila predvidena ukinitev inštituta za vode s pribiližno 80 zaposlenimi. Trček je kasneje sejo obstruiral.
Po pojasnilih ministrice se bo v skladu s predlogom novele na direkcijo kot organ v sestavi ministrstva, ki bi v celoti upravljala naloge upravljanja z vodami, preneslo zaposlene z inštituta, pa tudi zaposlene z agencije za okolje, ki že opravljajo naloge, predvsem v smislu izvajanja nalog čiščenja in pa upravljanja z vodotoki.
Ustanovitev direkcije za vode je v smislu opravljanja nalog s področja upravljanja z vodami po ministričini oceni nujno potrebna.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Pri pripravi predloga novele zakona so sledili tudi mnenju oz. poročilo računskega sodišča o izdaji odločb o koncesijah vsem tistim uporabnikom vode, vodnih virov, ki za to niso imeli ustreznih koncesij in niso plačevali uporabe te vode, je dejala Majcnova.
Tako bodo v skladu s predlagano novelo po novem koncesnine za rabo vode poleg proizvajalcev pijač morali plačevati tudi uporabniki mineralne in termalne vode.
Kmetje bodo za vodovarstvena območja še naprej lahko dobili nadomestna zemljišča, odškodnine, ki jih bodo po novem plačevali upravljalci vodnih virov, ne več država, pa bodo dobili le lastniki zemljišč, ne več tudi najemniki.