Slovenija

V SDS vložili interpelacijo zoper Györkös Žnidarjevo

STA/J.P.
24. 6. 2015, 16.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Poslanci SDS so danes v parlamentarni postopek zaradi dogajanja v zvezi z nekdanjim kosovskim premierjem Ramushem Haradinajem vložili interpelacijo o delu in odgovornosti ministrice za notranje zadeve Vesne Györkös Žnidar, so sporočili iz SDS.

STA

Po oceni vlagateljev interpelacije je Vesna Györkös Žnidar neposredno subjektivno odgovorna oziroma vsaj objektivno in politično odgovorna za dogodke, ki so se zgodili v primeru pridržanja nekdanjega kosovskega premiera. S tem je po mnenju SDS izgubila osebno integriteto ter zaupanje javnosti, zato ne more več opravljati ministrske funkcije.

Po oceni poslanske skupine SDS je namreč zaplet s Haradinajem Sloveniji povzročil nepotreben in težko popravljiv padec ugleda z vidika delovanja pravne države in dobrih odnosov s Kosovom, ki so bili do tega dogodka zgledni. Primer je odmeval tudi v mednarodni javnosti. "Zaplet bo negativno vplival na gospodarsko sodelovanje med Republiko Kosovo in Republiko Slovenijo, s čimer bo nastala ogromna škoda slovenskemu gospodarstvu," so zapisali.

Ob tem tudi opozarjajo, da je 18. junija kosovska skupščina sprejela resolucijo, s katero je soglasno obsodila ravnanje Slovenije. "V zgodovini Slovenije se je takšna obsodba najvišjega predstavniškega telesa druge države zgodila prvič," še poudarjajo v SDS.

V interpelaciji ministrici očitajo nepravilnosti pri izvajanju 2. člena pogodbe med Republiko Slovenijo in Republiko Srbijo o izročitvi. Kršitev omenjene določbe se je po njihovem mnenj zgodila, ko je slovenska policija nezakonito odvzela prostost in odvzela diplomatski potni list nekdanjemu kosovskemu premierju.

Poleg tega ji očitajo opustitev dolžnega ravnanja pri izvajanju nadzora nad izvajanjem zakona o nadzoru državne meje ob upoštevanju določb Konvencije Združenih narodov o posebnih misijah. Slovenska policija je namreč z odvzemom diplomatskega potnega lista Haradinaju posegla v njegovo osebnost pri opravljanju diplomatske misije, so prepričani v SDS.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Ministrica za notranje zadeve naj bi bila odgovorna tudi za zmanjšanje ugleda Slovenije v mednarodni javnosti ter politične in gospodarske posledice, ki so nastale pri nezakonitem odvzemu prostosti in omejitvi gibanja Haradinaju.

Incident je razburkal odnose med Kosovom in Slovenijo. Kosovska skupščina je sprejela resolucijo, s katero kosovske oblasti pozvala, naj od slovenskih oblasti terjajo izpustitev Haradinaja. 

Interpelacijo so v SDS vložili danes, sedaj pa jo mora predsednik DZ poslati ministrici za notranje zadeve ter ji določiti rok za odgovor. Ta ne sme biti krajši od 15 dni in ne daljši od 30 dni. O interpelaciji bo DZ razpravljal in odločal najpozneje na prvi naslednji seji po prejemu odgovora. Po končani razpravi lahko najmanj deset poslancev zahteva, da se glasuje o nezaupnici ministru, zoper katerega je bila vložena interpelacija. Če je izglasovana nezaupnica ministru, se šteje, da je minister razrešen.

Haradinaja so sicer prejšnjo sredo na podlagi tiralice srbskega Interpola iz leta 2004 aretirali na ljubljanskem letališču in ga privedli pred preiskovalnega sodnika, ki mu je odvzel potni list in ga po zaslišanju izpustil na prostost, dokler okrožno sodišče v Kranju ne odloči o tiralici in morebitni izročitvi Srbiji. Sodišče je preverjalo, ali v Srbiji še obstaja obtožba zoper Haradinaja in ali mu za dejanja, v zvezi s katerimi ga išče Srbija, niso že sodili na haaškem sodišču.

Incident je razburkal odnose med Kosovom in Slovenijo. Kosovska skupščina je sprejela resolucijo, s katero kosovske oblasti pozvala, naj od slovenskih oblasti terjajo izpustitev Haradinaja. Na Kosovu so pred slovenskim veleposlaništvom potekali protesti. Ministrstvo za zunanje zadeve je nato prejelo verbalno noto od Prištine, v kateri je Ljubljano obvestila, da se je Haradinaj vračal čez ozemlje Slovenije s posebne diplomatske misije v tujini. Ministrstvo je zato noto posredovalo okrožnemu sodišču, ki je nato Haradinaju vrnilo potni list. Haradinaj je posledično lahko zapustil Slovenijo.

Premier Miro Cerar je glede Haradinajevega primera pojasnil, da so slovenski organi Haradinaja prijeli, ker je bila v sistemu zabeležena srbska tiralica. Policija je zato morala Haradinaja pridržati. "Vsako drugo dejanje bi bilo protipravno in kot tako bi bilo prepoznano tudi na mednarodni ravni," je zatrdil slovenski premier in dodal, da je bilo pridržanje po rutinskih postopkih pač potrebno.

Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar je sicer sporočila, da je presenečena nad informacijo, da je stranka SDS v parlamentarni postopek vložila interpelacijo o njenem delu in odgovornosti zaradi dogajanja glede nekdanjega kosovskega premierja Ramusha Haradinaja. Policija je namreč strokovno in zakonito opravila svoje delo v tem primeru, so zapisali na ministrstvu.