Slovenija

Zelena luč zakonu pridobivanju in presaditvi delov človeškega telesa

STA/J.P.
24. 6. 2015, 15.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Odbor DZ za zdravstvo je podprl predlog zakona o pridobivanju in presaditvi delov človeškega telesa zaradi zdravljenja, ki večinoma prenaša določbe evropske direktive v slovenski pravni red. Predlog zakona med drugim nalaga obveznost spremljanja živih darovalcev po darovanju, prav tako uvaja možnost pisnega nasprotovanja darovanju po smrti.

Arhiv Svet24

Člani odbora so razpravljali zlasti o predlogih dopolnil, ki jih je predlagala poslanska skupina NSi. Predlagali so, da bi se lahko deli splavljenega zarodka odvzeli za presaditev le s pisnim soglasjem ženske, ki je zarodek nosila, potem ko bi dobila izčrpna pojasnila o namenu odvzema. Prav tako so predlagali, da bi se lahko deli splavljenega zarodka odvzeli in uporabili z odobritvijo komisije za medicinsko etiko pri ministrstvu za zdravje.

Zdravnik, ki bi opravil prekinitev nosečnosti, po predlogu NSi ne bi smel sodelovati pri odvzemu ali presaditvi. Deli splavljenega zarodka pa se ne bi smeli vzeti za presaditev v primeru umetne prekinitve nosečnosti, opravljene na zahtevo nosečnice.

Z drugim dopolnilom pa so poslanci NSi predlagali prepoved presaditve organov oz. tkiv evtanaziranih oseb. 

Deli splavljenega zarodka se ne bi smeli vzeti za presaditev v primeru umetne prekinitve nosečnosti, opravljene na zahtevo nosečnice.

S predlogi poslanci NSi niso prepričali večine članov odbora. Po mnenju poslanca ZaAB Janija Möderndorferja predlagana dopolnila v zakon vnašajo ideološka vprašanja, ki da s transplantacijo nimajo nobene zveze.

Tudi poslanec SMC Branko Zorman je opozoril, da že v besedilu, ki ga je predlagala vlada, obstajata dve varovalki pri odvzemu tkiv iz splavljenega zarodka, to sta pisno privoljenje matere ter privolitev komisije za medicinsko etiko pri ministrstvu za zdravje. Tudi Zorman se ne strinja s poskusom ideološkega ločevanja umetne in spontane prekinitve nosečnosti, saj da so varovalke že vključene v zakon.

Direktorica Slovenija Transplant Danica Avsec pa je glede organov evtanaziranih ljudi dejala, da v nekaterih članicah znotraj mreže Eurotransplant odvzemajo organe od evtanaziranih ljudi, zato so tudi Slovenijo vprašali, ali želi dobiti takšne organe. Ker se je Slovenija opredelila, da ne želi organov evtanaziranih ljudi, nam Eurotransplant teh organov ne ponuja. Tudi po mnenju Avščeve ni primerno, da se vprašanje evtanazije vnaša v ta zakon, saj to ne predstavlja nobenih vprašanj ali težav v vsakdanjem delu pri transplantacijah.