Slovenija

Opozicija odločitev vlade glede Telekoma vidi kot prelaganje odgovornosti

STA/M.J.
8. 6. 2015, 18.08
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

V več opozicijskih strankah odločitev vlade, ki je SDH naložila nadaljevanje postopka prodaje Telekoma, ocenjujejo za prelaganje odgovornosti. V SDS sicer z odločitvijo o prodaji nimajo težav, da bo SDH do srede opravil svoje delo, pričakujejo tudi v NSi. V ZaAB opozarjajo, da finančni skladi niso strateški vlagatelji, v ZL pa prodaji nasprotujejo.

telekom.si, wikipedia

Vlada je v nedeljo naložila organom SDH, naj nadaljujejo s postopkom prodaje večinskega deleža v Telekomu Slovenije. SDH ima čas do srede, do takrat namreč odločitev pričakuje britanski Cinven, ki je edini oddal zavezujočo ponudbo. V opoziciji so do takšnega ravnanja vlade kritični.

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je v izjavi za medije v DZ ponazoril, da tisti, katerim je bilo zaupano upravljanje države, z njeno lastnino "očitno delajo tako kot trgovci na bolšjem trgu, ki robo premetavajo z enega pulta na drugega". Po Tankovem mnenju so bile odločitve sprejete pravočasno, vlada pa bi morala že davno imenovati novo vodstvo SDH. Ker tega ni storila, mora prevzeti politične posledice za vse to, kar se sedaj dogaja, je dejal.

Tanko je še poudaril, da sami nimajo težave z odločitvijo o prodaji Telekoma, vendar pa naj odločitve sprejemajo tisti, ki so za to pristojni in pooblaščeni. Ravnanje premierja Mira Cerarja v tem primeru zato ocenjuje kot neodgovorno, saj v vladi po njegovi oceni samo "iščejo, komu bi dali kostanj v roke, da bi odločil in sprejel odgovornost namesto njih".

Vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec pa je nedeljsko odločitev vlade pospremil z oceno, da premier Cerar "ni mož beseda". Kot je dejal Mesec, je premier pred volitvami večkrat dejal, da nasprotuje prodaji strateških podjetij, odločitev vlade pa je šla v smeri podpore prodaji Telekoma.

Obenem vlada odgovornost za prodajo prelaga "na neko paradržavno institucijo, za katero niso niti poskrbeli, da bi bila v polni kadrovski zasedbi", je dejal. V ZL temu "mešetarjenju" nasprotujejo, kar bodo pokazali na skorajšnjem protestu proti privatizaciji. Razmišljajo pa tudi o tem, da bi začeli zbirati podpise za parlamentarno preiskovalno komisijo na to temo.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Vodstvo NSi danes ni bilo na voljo za izjave v DZ, saj se v Berlinu udeležuje tridnevnega delovnega obiska pri sestrski stranki CDU, ki jo vodi kanclerka Angele Merkel. So pa za STA sporočili, da pričakujejo, da bo SDH do srede opravil svoje delo.

Po besedah predsednice ZaAB Alenke Bratušek je žalostno, kar se dogaja s Telekomom. Vlada ni odločila o ničemer, po oceni Bratuškove pa je "absolutno dala privoljenje k prodaji Telekoma" in s tem prevzela veliko odgovornost. Prav tako je vlada očitno presodila, da so "po novem tudi finančni skladi strateški vlagatelji", kar je po mnenju predsednice ZaAB popolnoma neprimerno.

V ZaAB sicer prodaji v splošnem ne nasprotujejo, vendar pa je prejšnja koalicija sprejela odločitev, da se Telekom proda strateškemu partnerju. Finančni skladi pa "po definiciji nikoli niso strateški, ker v podjetje vstopijo z namenom, da naredijo dobiček in ga prodajo naprej". Sicer pa ima premier "škarje in platno v rokah že skoraj eno leto, ni več profesor, da bi delil nauke, ampak mora odločati tudi o težkih stvareh", je še dejala Bratuškova.

Akademija za strateške študije je danes skupaj s še nekaj organizacijami na vodstvo SDH in vrhovno državno tožilstvo ponovno poslala dopis, v katerem poudarja, da mora Telekom zaradi svojega strateškega in varnostnega pomena za državo ostati v državni lasti. V primeru prodaje napovedujejo kazenske ovadbe zoper odgovorne, je razvidno iz dopisa, ki ga je v imenu pošiljateljev podpisal Ludvik Klavs.

Programski svet Koalicije civilne družbe za prenovo (Sinteza-KCD) pa se je obrnil na državnega sekretarja na finančnem ministrstvu Metoda Dragonjo s predlogom, da se prodajo prekliče, med drugim zato, ker je en sam ponudnik, ki ni strateški partner in ponuja prenizko ceno. Pod dopis so podpisani Emil Milan Pintar, Andrej Cetinski, Jože Mencinger, Bogdan Biščak in Miroslav Marc.

Piratska stranka Slovenije pa opozarja, da dogajanje v zvezi s Telekomom kaže, kako tisti, ki imajo med glavnimi nalogami nošenje odgovornosti, zaradi pomanjkanja lastne integritete odgovornost prelagajo oz. se ji izogibajo. V stranki pravijo, da se je treba s to težavo prelaganja odgovornosti soočiti in jo razrešiti, še preden se težava vdolbe globlje v politični in državni sistem.