Veljavni zakon o osnovni šoli predvideva, da se začne v naslednjem šolskem letu v 1. razred uvajati prvi tuj jezik, v 2. razredu pa se nadaljuje njegovo postopno uvajanje, dokler ne bi v šolskem letu 2016/2017 prvega tujega jezika v 2. razredu poučevali na vseh šolah. Po predlagani noveli bi se omenjeni roki zamaknili za dve leti, a jo bo, kot rečeno, vlada umaknila iz parlamentarne procedure.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Kot so za STA povedali na ministrstvu, bodo v naslednjem šolskem letu prvi tuj jezik v 1. razredih začeli poučevati na tistih šolah, kjer se bodo za to odločili (števila šol v tem trenutku še nimajo), pouk prvega tujega jezika v 2. razredih pa bo potekal na 151 šolah. Zdajšnjim 61 osnovnim šolam, kjer je omenjeni pouk v 2. razredih potekal že letos, se bo namreč pridružilo 90 novih šol.
Za omenjene zgodnje uvajanje prvega tujega jezika v osnovne šole ima ministrstvo v proračunu predvidenih 400.000 evrov, ki so jih nameravali zaradi varčevalnih ukrepov najprej porabiti drugje, zdaj pa jih bodo namenili za prvoten namen.
Na omenjeno odločitev ministrstva so se na današnji novinarski konferenci odzvali tudi na Zvezi aktivov svetov staršev Slovenije. Kot je povedal njen predsednik Anton Meden, so z odločitvijo zadovoljni, moti pa jih, da bo s poučevanjem prvega tujega jezika v 2. razredu v novem šolskem letu začelo le dodatnih 90 in ne 135 osnovnih šol, kot je bilo predvideno sprva. Sprašujejo se namreč, ali bodo do šolskega leta 2016/2017, ko bo poučevanje tujega jezika v 2. razredu obvezno za vse šole, na vseh šolah izpolnjeni kadrovski in materialni pogoji za kakovostno zgodnje poučevanje tujega jezika.