Slovenija

Goričani proti podražitvam

P.K.
24. 4. 2015, 18.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Novi sistem oblikovanja omrežnin za vodo je prinesel podražitve. Plačniki so nezadovoljni, saj se je nekaterim znesek na položnici celo podvojil. Nestrinjanje s spremembo jih je pripeljalo do peticije. To bitko bodo dobili, so prepričani.

Polona Krušec

V Mestni občini Nova Gorica so prejšnji mesec po burni razpravi, s trinajstimi glasovi za in desetimi proti, sprejeli spremembe odloka o cenah omrežnin za vodovod in odvajanje vode, kar je precej razburilo domačine. Tako se je voda najbolj podražila tistim, ki živijo v stanovanjih, saj števčnina ne bo razdeljena med vse stanovalce bloka, ampak bo znesek moral plačati vsak lastnik stanovanja posebej.

Lastniki stanovanj so do zdaj stroške za priključek plačevali tako, da se je znesek porazdelil med vse lastnike, po novem pa bodo plačevali pavšal. Za nekatere lastnike blokovskih stanovanj to pomeni občuten preskok v ceni, kar na mesečni ravni lahko pomeni tudi okoli pet evrov več. Predvsem bo sprememba veliko težavo predstavljala tistim stanovalcem, ki imajo majhno mesečno porabo vode. Na njihovih položnicah bo lahko znesek tudi dvakrat višji.

Kot so za medije pojasnili v Družbi Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica, so spremembe posledica leta 2013 sprejete uredbe na državnem nivoju, ki narekuje, da omrežnina v svoji ceni združuje tudi števčnino, strošek menjave in upravljanja s števcem. Obrazložijo, da se bo lastnikom hiš, ki v povprečju porabijo 12 kubikov vode na mesec, strošek vode z 29,04 evra dvignil na 29,46 evra, medtem ko se bo lastnikom stanovanj v bloku, ki porabijo isto količino vode, strošek s sedanjega 25,30 evra dvignil na 29,46 evra mesečno.

Po pogovoru z meščani ugotovimo, da je bil na prvi položnici po spremenjenem režimu zaračunavanja znesek v povprečju višji za 5 evrov, kar na letni ravni predstavlja okoli 70 evrov več stroškov. Dva naša sogovornika, ki nas povabita v svoj dom, nam pokažeta položnici in razložita, zakaj jih sprememba tako prizadene. »Pri dohodkih, ki jih imamo, pazimo na vsak evro. Ta podražitev nas je prizadela, ker če pogledam širše – danes je to voda, jutri bo elektrika, pojutrišnjem pa spet kaj drugega. Če ne bomo pokazali svoje nejevolje in nestrinjanja, bodo odločevalci z nami upravljali kot z lutkami. Menim, da so že šli korak predaleč. Jemljejo nam povsod, kjer lahko,« pove razočarani stanovalec iz Ulice Gradnikove brigade. V mestu se na ta račun že zbira civilna iniciativa, ki nabira podpise vseh tistih, ki so jezni zaradi zvišanja cen. Menda so pripravljeni, če bo treba, tožiti tudi svetnike.

Med sogovorniki smo našli le enega podpornika sprememb, ki je povedal, da je ta način obračunavanja bolj pošten, saj enako obravnava lastnike hiš in lastnike stanovanj. »Oboji porabimo približno enako količino vode, s podražitvijo se strinjam,« zaključi.