Mežiška dolina odrezana
Ena takšnih občin je na primer Ravne na Koroškem. Železarsko mesto pod Uršljo goro, ki je že tako odmaknjeno od preostale Slovenije, bo zdaj dobilo še en udarec. Tudi tam bo ministrstvo za zdravje ukinilo urgenco. Urgentni center za področje celotne Koroške pa bo ostal le v Slovenj Gradcu in satelitski urgentni center v Radljah ob Dravi. Ukinitev je še toliko bolj nerazumljiva zaradi dejstva, da v mestu še vedno obratuje železarna, v kateri se zaradi zahtevnih procesov vsake toliko časa zgodi huda delovna nesreča, v kateri o življenju ponesrečenca odločajo sekunde.
Številne koroške občine – ravno tiste od Raven naprej proti Črni na Koroškem – so zaradi ozkih ovinkastih cest, ujetih med gole strme stene, precej težko dostopne. Vožnja na nekaterih predelih je celo omejena s hitrostjo zgolj 40 kilometrov na uro, a to očitno ni dovolj velik razlog, da bi urgentni center pustili bližje, na Ravnah na Koroškem, temveč bodo te občane prepustili na milost in nemilost tudi do 40 kilometrov oddaljenemu Slovenj Gradcu.
Pacient z zastojem srca, ki bi moral nujno medicinsko pomoč prejeti v roku 10 minut, bo tako moral čakati na reševalno vozilo iz Slovenj Gradca – torej, da ta naredi pot, ki sicer z avtom iz Črne na Koroškem traja okoli eno uro. Pokonci so skočili tudi v občini Kamnik, kjer bodo prav tako ukinili urgenco. Tam so sicer že zbrali 11.500 podpisov proti ukinitvi urgence, a to ni prineslo večjega uspeha.
Razburjenje v opoziciji
Na osnutek mreže NMP se je odzval tudi vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin, sicer občinski svetnik v Kamniku. Kot je zapisal, za ukinitev službe NMP v Kamniku in njeno selitev v Domžale ni nobenih strokovnih argumentov, zato je treba »uporabiti vsa pravna in demokratična sredstva za zaustavitev te vladne norosti«. O ministrici Milojki Kolar Celarc pa, da si je prislužila novo točko v interpelaciji.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Tonin meni tudi, da gre pri predlagani rešitvi za sporno lobiranje članov vladne strokovne skupine, ki je spremembe pripravljala. Podobne pomisleke kot v Kamniku in na Ravnah na Koroškem so že pred pripravo mreže imeli tudi v Krškem in Ormožu. Očitke je ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc skušala zavrniti. »Strokovna skupina je mrežo pripravila izključno na osnovi strokovnih kriterijev,« je zatrdila.
Ob tem moramo dodati, da bodo v zdravstvenih domovih, ki ne bodo satelitski urgentni centri, še naprej izvajali dežurno službo v ambulantah, osem ur tudi ob koncih tedna. A to je le osem ur, dan pa ima 24 ur in bolezen časa ne izbira.