Kot so sporočili tako z Morsa kot iz evropske agencije, vidi Slovenija glavno vlogo EDA v usklajevanju, podpori in spodbujanju skupnih obrambnih projektov ter v dodani vrednosti pri boljšem uresničevanju predlogov za razvoj zmogljivosti. Poudarek mora biti na razvoju zmogljivosti, vključno z nišnimi zmogljivostmi, skladno z operativnimi zahtevami na ravni države, EU in Nata.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
"Bistvenega pomena je, da manjša podjetja in subjekti pridobijo boljši dostop do evropskega obrambnega trga. Vključitev majhnih in srednje velikih podjetij na trg bo prispevala k zmanjšanju razdrobljenosti, povečala konkurenčnost in ponudila priložnosti za skupen dostop in delovanje na trgu," je dejal Bizjak.
Domecq je izpostavil, da "trenutno varnostno okolje od Evrope zahteva, da izrazi svojo odločenost in potrdi zavezanost k obrambi. Za zagotavljanje strateške avtonomije evropska obramba danes potrebuje politično voljo ter močno, inovativno in konkurenčno obrambno industrijo."
V tem kontekstu EDA ostaja močan instrument, ki je na voljo državam članicam, je ocenil španski diplomat. "Eden od načinov, kako lahko podpremo Slovenijo, njeno obrambno industrijo ter predvsem majhna in srednje velika podjetja, je z omogočanjem dostopa do trgov Evrope prek skladov EU in tržnih informacij. Razprave predsednikov držav in vlad junija bi morale zagotoviti pomembno spodbudo in usmeritve najvišje ravni," je še dejal.
Med obiskom v Ljubljani se je Domecq srečal tudi z drugimi visokimi predstavniki Morsa in Gospodarske zbornice Slovenije. Njegov obisk je sicer potekal v okviru obiskov vseh držav članic EDA, potem ko je bil februarja imenovan za generalnega direktorja agencije in pred zasedanjem usmerjevalnega odbora v sestavi ministrov, ki bo 18. maja.