Rusijo so zaradi priključitve Krima lani izključili iz skupine najrazvitejših držav, ki je tako iz G8 postala G7. Zunanji ministri Nemčije, Francije, Velike Britanije, Italije, Japonske in Kanade so danes potrdili svojo takratno odločitev in Rusija bo tako do nadaljnjega izključena iz srečanj skupine, tudi vrha G7 junija na Bavarskem.
Kot so v 17 strani dolgi zaključni izjavi zapisali zbrani ministri, je sedaj na vzhodu Ukrajine ključnega pomena "preverljiv napredek" pri vzdrževanju prekinitve ognja in umiku težkega orožja. Poziv velja za obe vpleteni strani, Rusijo pa ministri pozivajo predvsem, naj uveljavi svoj vpliv na proruske separatiste.
Za varnost je zaradi strahu pred izgredi na srečanju skrbelo več kot 3500 policistov.
"Sankcije niso cilj sam po sebi; njihovo trajanje mora biti jasno vezano na popolno uresničitev dogovora iz Minska in spoštovanje suverenosti Ukrajine s strani Rusije," so zapisali ministri.
V konfliktu na vzhodu Ukrajine, v katerem si nasproti stojita ukrajinska vojska in proruski separatisti, je v letu dni umrlo prek 6000 ljudi.
Dogovor, ki so ga vpletene strani ob posredovanju Nemčije in Francije dosegle 12. februarja v Minsku in predvideva prekinitev ognja, umik težkega orožja ter vzpostavitev tamponskega območja med vojskujočima stranema, je prinesel relativno umiritev razmer. Kljub temu so se prav v zadnjih dneh spopadi znova zaostrili in terjali nove žrtve.
Ministri držav G7 so danes potrdili svojo enotnost v prepričanju, da je konflikt mogoče rešiti zgolj z diplomatskimi sredstvi.
V središču njihovega srečanja je bila sicer Ukrajina, so se pa ministri dotaknili tudi nekaterih drugih žgočih tem. V pričakovanju končnega dogovora o iranskem jedrskem programu do konca junija so Iran pozvali, naj odigra odgovorno in konstruktivno vlogo v regiji.
Med drugim so izrazili tudi zaskrbljenost glede spopadov v Jemnu, dotaknili pa so se še razsajanja ebole in razmer v Afganistanu in Siriji.