Policisti bodo v četrtek v nadzor nad prehitrimi vozniki vključili vse razpoložljive kadrovske in tehnične vire. Nadzorne točke so določili na podlagi analiz stanja prometne varnosti ali pa so jih predlagali občani preko aplikacije Predlagaj prometno kontrolo.
Kot so zapisali na policiji, želijo s takšnimi aktivnostmi okrepiti zavedanje udeležencev v prometu, da je neprilagojena hitrost lahko velika grožnja za nastanek najhujših prometnih nesreč. "Z nadzorom želimo dolgoročno vplivati na voznike, da spremenijo svoj slog vožnje, in sicer da vozijo čim bolj defenzivno, umirjeno ter da so pozorni na šibkejše udeležence v prometu," so poudarili.
Nekatere evropske države so tovrstne maratone že izvajale na nacionalni ravni. Po podatkih nemške policije v dneh, ko potekajo tovrstni nadzori, policisti ugotavljajo zelo malo prekoračitev hitrosti, kar je tudi glavni namen akcije. Takrat hitrost prekorači okrog 3,5 odstotka voznikov, medtem ko ob izvajanju rednih kontrol ugotavljajo okrog osemodstotno prekoračitev.
Prometna varnost je sicer v letošnjem letu nekoliko slabša kot v enakem obdobju preteklega leta. Po podatkih policije je namreč do nedelje umrlo 23 oseb, lani v enakem obdobju pa 20. V letu 2013 je v enakem obdobju umrlo 25 oseb. Prav neprilagojena hitrost pa je še vedno izstopajoč vzrok prometnih nesreč z najhujšimi posledicami, piše v sporočilu za javnost.
Policisti ob tem pozivajo vse udeležence, naj v prometu ravnajo preudarno in odgovorno ter tako poskrbijo za lastno varnost in varnost drugih udeležencev cestnega prometa.Slovenski policisti bodo v tem tednu izvedli prvi maraton nadzora hitrosti.