Slovenija

Pod jugovzhodom Britanije naj bi se skrivale velike zaloge nafte

STA / T.C.
12. 4. 2015, 20.55
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Pod jugovzhodom Velike Britanije naj bi se skrivale velike zaloge nafte. Ena od družb, ki na območju geološke kotanje Weald raziskuje potencialna nahajališča, je ta teden sporočila, da se po zadnjih ocenah pod območjem skriva od 50 do 100 milijard 159-litrskih sodov potencialnih zalog črnega zlata. A le manjši del teh zalog bi bilo moč izkoristiti.

Arhiv Svet24

Družba UK Oil & Gas Investments (UKOG) je do te ocene prišla na podlagi rezultatov poskusnega vrtanja na območju Horse Hill v grofiji Surrey, ki se nahaja v bližini enega od londonskih letališč Gatwick. To območje površine skoraj 90 kvadratnih kilometrov naj bi pod seboj skrivalo zaloge nafte v velikosti okoli 158 milijonov sodov na kvadratni kilometer.

Na tej podlagi v omenjeni družbi ocenjujejo, da celotno območje geološke formacije Weald, ki obsega grofije Surrey, Kent, Sussex in Hampshire na jugovzhodu Anglije, pod seboj skriva od 50 do 100 milijard sodov potencialnih zalog nafte.

Arhiv Svet24

Raziskave britanskega vladnega geološkega zavoda so sicer lani postregle z ocenami, da se pod območjem nahaja le nekje od 2,2 do 8,5 milijarde sodov potencialnih zalog.

Za ilustracijo - na najpomembnejših britanskih nahajališčih nafte v Severnem morju so od leta 1964 naftne družbe skupaj načrpale okoli 42 milijard sodov črnega zlata.

Po navedbah UKOG gre torej za nahajališče nacionalnega pomena, od omenjenih velikih potencialnih zalog bi jih bilo po njihovi oceni moč izkoristiti le od tri do 15 odstotkov. A vseeno naj bi šlo za pomembne količine, ki bi lahko pomembno vplivale na zmanjšanje vse večje energetske odvisnosti Velike Britanije.

Arhiv Svet24

V UKOG ob tem verjamejo, da za črpanje nafte na površje ne bodo potrebne okoljsko sporne metode hidravličnega lomljenja (fracking), s čimer želijo pomiriti strahove okoliškega prebivalstva. A strokovnjaki menijo, da bo za ekonomsko upravičeno izkoriščanje teh nahajališč slej ali prej treba poseči po teh metodah, ki so npr. v ZDA na mnogo mestih pustile velik okoljski pečat.

Okoljevarstveniki so sicer ob medijski odmevnosti novice o najdbi kritični. Menijo namreč, da gre za povratek v 19. stoletje in da je navdušenje nad potencialnimi zalogami glede na vedenje o podnebnih spremembah in razmah okolju prijaznih tehnologij povsem zgrešeno.

Arhiv Svet24