V SD v napadih na obrambnega ministra Janka Vebra vidijo poskus diskreditacije ministra, stranke SD in vlade. Vendar pa so argumenti za diskreditacijo slabi, je v ponedeljek poudaril predsednik SD Dejan Židan. Dejal je, da trdno stojijo za svojim ministrom, kateremu nasprotniki očitajo zlorabo obveščevalno-varnostne službe (OVS) ministrstva za obrambo, ker ji je naročil analizo pozitivnih in negativnih vplivov morebitne prodaje Telekoma Slovenije. Pred tem je sicer zakrožila tudi izjava glavnega tajnika SD Dejana Levaniča, ki naj bi napovedal možnost izstopa SD iz koalicije, če premier ne bi podprl Vebra.
Cerar, ki sicer velja za mirnega politika, se je na grožnje glavnega tajnika SD ostro odzval in zavrnil njegovo »ultimativno izjavo«. Levanič je sicer pozneje želel zgladiti nesoglasja in je poudaril, da je šlo za nesporazum ter da SD ni zagrozila z izstopom iz koalicije. »Zdi se nam zelo pomembno, da umirimo strasti, da se stvari razčistijo,« je povedal Levanič. Kljub spravljivemu tonu najmanjše koalicijske stranke pa je po naših informacijah Cerar že našel primernega partnerja, ki bi nadomestil SD znotraj koalicije.
Nova vladna stranka
Iz zanesljivih virov smo namreč izvedeli, da že potekajo tajni dogovori s stranko Alenke Bratušek, da bi v koaliciji zamenjala SD, če se ne bodo dogovorili z Vebrom in bi ga bil predsednik vlade primoran zamenjati.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Sprva so se sicer v največji parlamentarni stranki poigravali tudi z možnostjo, da bi v koalicijo povabili NSi, vendar je to v situaciji, ko NSi želi referendum o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, praktično nemogoče in predvsem politično nehigienično.
Tako je stranka nekdanje predsednice vlade pravzaprav edina rešitev za vlado in ne nazadnje tudi za stranko SMC, ki naj bi bila po naših informacijah vse bolj razklana. Po zadnjem kongresu stranke v Sežani so se namreč vzpostavili novi centri moči, glavno vlogo v stranki pa so po naših informacijah prevzeli Cerarjev zaupnik Horst Hafner, razvpiti Aleksandar Kešeljević in znani ljubljanski frizer Mič Sojer. Posebno vlogo in vse več moči pa naj bi si pridobila tudi Cerarjeva spremljevalka Vesna Arnšek. Po drugi strani naj bi bil predsednik državnega zbora in podpredsednik stranke Milan Brglez povsem odrinjen od odločanja. Razkorak med Cerarjem in Brglezom je bil viden tudi glede pogleda na dopustnost referenduma o noveli zakona o ZZDR. Cerar naj bi osebno zagovarjal dopustnost referenduma, Brglez pa mu je ostro nasprotoval.
Želja ZaAB po oblasti
»Stranka Alenke Bratušek se namreč po sestopu z oblasti zaradi notranjih trenj in konfliktov sesuva in je trenutno že tik pred razpadom,« nam je zatrdil naš vir, ki dobro pozna dogajanje v parlamentu. »Strankarski prvaki so med seboj skregani, saj sedenje v poslanskih klopeh očitno ni tisto, kar so si obetali,« nam je zaupal vir. Zato so za sodelovanje v vladi več kot zainteresirani in seveda računajo na nekaj ministrskih mest, tako da bi zadovoljili najbolj ambiciozne člane. Vsekakor se zdi, da je to edina možnost, da stranka obstoji. Ob tem so, kot kaže, hitro pozabili na košarico, ki so je bili deležni, ko je Miro Cerar sestavljal koalicijo. A želja po oblasti je, kot kaže, močnejša od katerekoli zamere.