Slovenija

Končno dovolj delovnih mest?

Žiga Kariž
11. 3. 2015, 17.26
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Slovenci smo končno dočakali tudi nekaj pozitivnih novic. Umar pravi, da se trend gospodarske rasti nadaljuje, pozitivni pa so tudi obeti na trgu dela.

STA

Ko so konec lanskega leta številke pokazale, da je Sloveniji šlo dobro, je bil marsikdo presenečen. Občutek med ljudmi je bil zagotovo drugačen. Strokovnjaki so kljub rasti BDP opozarjali: dokler se ne bodo spremenile razmere na trgu dela, nam gospodarska rast ne pomaga kaj dosti. A kot kaže bo leto 2015 prvo od začetka krize, v katerem se bo pospešilo tudi zaposlovanje. Vsaj tako lahko sodimo po ugotovitvah Umarja: povečuje se število delovno aktivnega prebivalstva, število registriranih brezposelnih se zmanjšuje, bruto plača na zaposlenega se je lani v zasebnem sektorju povečala, v javnem sektorju pa je bila višja prvič po letu 2011.

Kje bodo zaposlovali:

Trgovine na debelo in drobno +19 %

Transport, logistika in komunikacije +12 %

Proizvodnja +10 %

Gradbeništvo +8 %

Gostinstvo in hotelirstvo +6 %,

Javni sektor in socialne storitve +4 %

Finančne in poslovne storitve, zavarovalništvo, nepremičnine +4 %

Oskrba z elektriko, plinom in vodo +3 %

Njihove trditve so podkrepili tudi rezultati raziskave, ki jo je opravilo podjetje Manpower. Med 628 slovenskimi delodajalci, ki so sodelovali v raziskavi, jih 17 % poroča o povečanju števila zaposlenih, 5 % jih pričakuje upad zaposlitvenih možnosti, 75 % pa ne pričakuje sprememb. Po sezonski prilagoditvi podatkov neto napoved zaposlovanja znaša +6 %. »Potem ko so rezultati za prvo četrtletje pokazali več optimizma za slovenski trg delovne sile, kot to običajno vidimo v zimskih mesecih, napoved za drugo četrtletje izpostavlja bolj previdno, a vseeno relativno stabilno rast zaposlovanja,« pravi Rudi Čebulj, izvršni direktor družbe ManpowerGroup Slovenija.

Povečano zaposlovanje je napovedano v vseh štirih regijah. Najmočnejši trg delovne sile pričakujejo v osrednji in jugozahodni regiji z neto napovedjo +12 odstotkov. Delodajalci v jugozahodni regiji sicer poročajo o najmočnejšem trgu delovne sile od začetka izvajanja raziskave v prvem četrtletju 2011.

Prav tako naj bi bile zaposlitvene možnosti boljše v vseh štirih skupinah podjetij, torej v mikro, srednjih in velikih podjetjih. Najbolj optimistična so velika podjetja, kjer neto napoved zaposlovanja znaša +12 odstotkov.