Kot so pojasnili na ministrstvu, je na Hrvaškem odpis dolga dogovor ministrstev, občin in podjetij, in ne zakona. Nanaša se na zastarane račune za elektriko, telekomunikacije, banke. Odpis bi se izvedel le za dolgove najrevnejših, ki jih je praktično nemogoče odplačati, so dodali.
Člani odborov so se prejšnji teden strinjali, da so težave prezadolženih državljanov resne, vendar pa niso bili za uvedbo delnega ali popolnega odpisa dolgov.
Kopač Mrakovi se to zdi dobra praksa, se pa zaveda, da je Slovenija v drugačnem položaju. Zato se še preverja, ali je podoben dogovor v Sloveniji sploh mogoč, so pojasnili na ministrstvu.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Sicer pa je ZL že zahtevala sklic skupne nujne seje odborov DZ za finance in za delo, na kateri bi govorili o možnostih odpisa dolgov najrevnejšim. "Potem, ko je država z milijardami dokapitalizirala banke, se nam zdi, da je skrajni čas, da dokapitalizira tudi ljudi, ki jih je s tem procesom osiromašila," je ob predstavitvi zahteve dejal vodja poslancev ZL Luka Mesec.
Hrvaška vlada je sporazum o odpisu dolgov materialno najbolj ogroženim državljanom skupaj z davčno upravo potrdila konec januarja. Na Hrvaškem bodo oprostili dolgove v višini do 25.000 kun (3265 evrov), ki so nastali do 30. septembra 2014.