Slovenija

Kdo je bogati Slovenec, ki je v Švici skril 20 milijonov evrov?

Žiga Kariž
10. 2. 2015, 17.13
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Mednarodni konzorcij raziskovalnih novinarjev je objavil podatke o stanju na skritih računih banke HSBC, s katerimi je ta svojim komitentom omogočala skrivanje premoženja pred državo. Na seznamu je tudi 26 računov, povezanih s Slovenijo, na enem je bilo kar 20 milijonov evrov.

STA

HSBC je največja evropska banka in druga največja banka na svetu, merjeno po obsegu bilančne vsote. Podatki razkrivajo, kako so bančni uslužbenci strankam pomagali skriti denar.

Švicarska podružnica banke HSBC je po ugotovitvah preiskovalnih novinarjev premožnim strankam z vsega sveta pomagala utajiti večmilijonske vsote denarja. Na tajnem seznamu, ki so ga razkrili novinarji, je 106.000 strank iz 203 držav, med njimi je 13 povezanih s Slovenijo. Vsi skupaj naj bi pred oblastmi skrili 119 milijard dolarjev.

Podatki, ki so jih analizirali novinarji iz Mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev (ICIJ) s sedežem v Washingtonu, kažejo, da so imeli pri britanskem bančnem velikanu HSBC odprte račune mednarodni kriminalci, skorumpirani gospodarstveniki, politiki in zvezdniki.

»HSBC je imela koristi od poslovanja s trgovci z orožjem, ki dobavljajo bombe otroškim vojakom v Afriki, preprodajalci s krvavimi diamanti in ostalimi mednarodnimi odpadniki,« je konzorcij novinarjev ICIJ zapisal v poročilu.

Iz HSBC so včeraj sporočili, da so leta 2008 začeli radikalno prestrukturiranje, da bi preprečili uporabo svojih storitev za namene utaje davkov ali pranja denarja. Medtem so številne bančne račune s seznama že zaprli.

Podatke o komitentih banke HSBC je leta 2007 z vdorom v sistem pridobil IT-strokovnjak Herve Falciani. Francoske oblasti so ga prijele zaradi kršenja švicarske zakonodaje, a so kmalu ugotovili, da bi lahko s tovrstnimi informacijami na prste stopili tisočim davčnim utajevalcem. Na podlagi njegovih podatkov je francoska vlada sestavila seznam, imenovan Lagarde list, na podlagi katerega so v preteklih letih izvedli številne aretacije širom Evrope. Zgolj v Angliji naj bi se po zaslugi objavljenih podatkov v davčno blagajno steklo dodatnih 135 milijonov funtov.

Preiskavo je opravilo več kot 140 novinarjev iz 45 držav v sodelovanju s francoskim časnikom Le Monde, britanskima medijema BBC in The Guardian, ameriškim programom 60 Minutes, nemškim časopisom Süddeutsche Zeitung ter več kot 45 drugimi mediji.

Na seznamu je vrsta nekdanjih in sedanjih politikov iz Velike Britanije, Rusije, Indije, številnih afriških držav, Savdske Arabije in Bahrajna ter jordanske in maroške kronane glave. Med njimi je mogoče najti sorodnike in člane vlade sirskega predsednika Bašarja al Asada, nekdanjega egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka in nekdanjega kitajskega premierja Li Penga. Med več kot 100.000 strankami so tudi zvezdniki, kot so motociklist Valentino Rossi, dirkač formule 1 Fernando Alonso, igralec Christian Slater, manekenka Elle MacPherson in glasbenik Phil Colins.

Zapiski v datotekah kažejo, da so se uslužbenci HSBC zavedali namere strank, da ohranijo denar skrit pred nacionalnimi organi. Največji posamični znesek na razkritih računih pri HSBC je dve milijardi dolarjev.

Med letoma 1993 in 2006 je bančne račune pri banki HSBC v Švici odprlo tudi 13 ljudi, ki so povezani s Slovenijo. Od tega jih ima pet slovenski potni list oz. državljanstvo. Skupaj imajo na 26 računih približno 24,5 milijona dolarjev, je razvidno s spletne strani ICIJ. Kdo so te osebe, konzorcij ne razkriva. Prav tako lastnik računa z 20 milijoni evrov očitno ni zanimal današnje finančne, nekoč davčne uprave, saj so nam na naše vprašanje o tem, ali so poizvedeli, kdo so imetniki računov, odgovorili le: »Če bi Finančna uprava RS v konkretnih primerih potrebovala podatke v postopkih obdavčitve, bi zanje zaprosila davčni organ posamezne države.« Iz odgovora lahko sklepamo, da torej v smeri odkrivanja imetnikov skritih računov v Švici ni bilo storjeno prav veliko. Furs se namreč zanaša na to, da bodo imetniki računov v tujini te prijavili sami.