Ker vzhodna Slovenija za zdaj nima na voljo helikopterske nujne medicinske pomoči, se na mariborskem letališču vzpostavlja ustrezna helikopterska baza.
Direktor Aerodroma Maribor Marko Gros poudarja, da je na letališču že vse nared, čakajo le še zaključek postopkov na pristojnih ministrstvih. Medbolnišnični prevozi in helikopterska nujna medicinska pomoč se namreč tačas izvajajo s helikopterji vojske in policije, vzletajo pa le z letališča Brnik, ki je za posredovanje v vzhodni Sloveniji večkrat predaleč.
»Že dobrega pol leta se pogovarjamo o tej zadevi,« je dejal Gros in dodal, da so po lanski prenovi celotnega hangarja pripravili že vse potrebno in zdaj čakajo na ureditev postopkov na državni ravni, med drugim pa bo treba v štajersko prestolnico preseliti del ekipe z Brnika. Tudi z ministrstva za zdravje sporočajo, da skupaj z ministrstvom za infrastrukturo in prostor izvajajo aktivnosti za zagotavljanje pogojev, da se bodo začeli medbolnišnični prevozi in helikopterska nujna medicinska pomoč v Mariboru.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Na ministrstvu za infrastrukturo dodajajo, da prav Letališče Edvarda Rusjana izpolnjuje vse pogoje za vzpostavitev helikopterske baze ter da je potrebna še končna odločitev, pred tem pa dogovor med vsemi deležniki glede rabe in ureditve prostorov ter plačila stroškov (električna energija, voda ipd.).
Da je mariborsko letališče primerno za helikoptersko bazo, meni tudi predstojnik urgentnega centra UKC Maribor Roman Košir. »Izpolnjujejo vse infrastrukturne pogoje, da bi helikopterji tam lahko parkirali, točili gorivo in se servisirali, saj so trenutno pristanki helikopterja znotraj bolnišnice zelo nevarni, ponoči pa zaradi neustrezne razsvetljave sploh ne more pristati,« je pojasnil Košir in sklenil, da je prav to zadosten ter dovolj nujen razlog za nov heliport, ki je sicer je načrtovan v nadaljnji gradnji urgentnega centra.