Slovenija

Hud udarec Mlinotestu

Polona Krušec
27. 1. 2015, 19.16
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Skoraj za milijon se bo olajšal Mlinotest, da bo poravnal odškodnino denacionalizacijskim upravičencem.

Taka je namreč sodna odločitev. Ajdovska družba mora trem denacionalizacijskim upravičencem zaradi nezmožnosti uporabe nekdanjega gostišča Adria v Vipavi izplačati 924.036 evrov odškodnine. Vsota je kar enajstkrat višja od vrednosti objekta, to je 84.000 evrov.

»Dolgotrajni postopki so v korist posameznim denacionalizacijskim upravičencem in država jih z lahkim srcem dosoja, saj jih prelaga na pleča še delujočih podjetij. Za Mlinotest vsota predstavlja 810 povprečnih bruto plač, kar pomeni toliko manj vlaganja v razvoj in manjšo gotovost zaposlitve za več kot 700 delavcev. Takšne odločitve krhajo ugled sodstva, zanje nihče ne odgovarja, tovrstni postopki pa onemogočajo naš nadaljnji razvoj,« pove predsednik uprave družbe David Nabergoj.

STA

V Mlinotestu še pojasnjujejo, da te nepremičnine nikoli niso imeli v lasti ali uporabi, jo je pa od leta 1982 do 1998 uporabljal Mlinotestov TOZD, pozneje hčerinska družba M hotel Planika, ki je šla leta 2001 v stečaj. Potem ko so po tej odločitvi denacionalizacijski upravičenci, dediči lastnikov, leta 2009 vložili tožbo proti Mlinotestu, in sicer v višini 2,700.000 evrov, je januarja 2015 prišlo do končne sodbe višjega sodišča.

»Vrnitev nepremičnine sama po sebi ni problematična, in tako kot smo v podobnih primerih (kavarna in »stari hotel« v Ajdovščini) uspešno sklenili poravnave z denacionalizacijskimi upravičenci, smo nepremičnino – gostišče Adria – tudi v tem primeru ponudili upravičencem, vendar se niso bili pripravljeni odreči zahtevku za odškodnino. Nikakor pa ne moremo sprejeti odločitve, da je treba od propadlega objekta, ki je zaradi odločbe inšpekcije zaprt že od leta 1998 in Mlinotest dejansko od njega nikoli ni imel nikakršne koristi, zdaj toliko plačati,« pove Blaž Praček, pravni zastopnik Mlinotesta.

STA

Družba mora znesek plačati že do konca meseca. Bo pa vložila revizijo na Vrhovno sodišče Republike Slovenije in odškodninsko tožbo zoper državo. Če bo treba, bodo šli tudi na Evropsko sodišče za človekove pravice.