Slovenija

Janez Janša že na prostosti!

STA/J.P./G.G.
12. 12. 2014, 13.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Ustavno sodišče je soglasno ugodilo predlogu predsednika SDS Janeza Janše, naj do končne odločitve začasno zadrži izvršitev sodbe v zadevi Patria, so sporočili z ustavnega sodišča. Janša lahko tako najmanj do končne odločitve sodišča odide iz zapora na Dobu, kjer je bil zaprt od 20. junija letos.

Reuters

Janša lahko po pojasnilih sodišča zapor zapusti takoj, ko Zavod za prestajanje kazni zapora Dob prejme sklep ustavnega ustavnega sodišča. Na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij so za STA povedali, da omenjeni zavod uradnega sklepa še ni prejel.

Če bo ustavno sodišče pravnomočno sodbo razveljavilo, bo Janša na prostosti ostal, v nasprotnem primeru pa se bo moral vrniti v zapor.

Kot so sporočili z ustavnega sodišča, so se morali ustavni sodniki pri presoji ukvarjati z vprašanjem, ali bi z nadaljnjim izvrševanjem sodbe lahko nastale težko popravljive škodljive posledice. Pri tem je ustavno sodišče pri začasnem zadržanju upoštevalo, da je pritožnik podal resne očitke o kršitvi načela zakonitosti v kazenskem pravu. "Če bi se ta očitek izkazal za utemeljen, take kršitve ne bi bilo mogoče odpraviti v ponovnem sojenju, temveč bi to pomenilo, da se pritožnik oprosti obtožbe," so zapisali.

Janša se je na ustavno sodišče v zadevi Patria pritožil 27. novembra, v pritožbi pa je njegov odvetnik Franci Matoz tudi predlagal, naj sodišče do končne odločitve začasno zadrži izvršitev sodbe v zadevi Patri. Omenjenemu predlogu je sodišče danes ugodilo, medtem ko mora o pritožbi vsebinsko še odločati. O zadevi sicer ustavno sodišče odloča absolutno prednostno.

V Zboru za republiko zadovoljni

Soglasno sprejeta odločitev ustavnega sodišča o takojšnjem prenehanju zaporne kazni za Janeza Janšo je posebnega pomena za vzpostavitev vladavine prava in svobodne demokratične družbe v državi, so prepričani v Zboru za republiko. Odločitev sodišča pozdravljajo.

Po oceni predsednika Zbora za republiko Lovra Šturma ustavno sodišče v obrazložitvi našteva resne očitke o kršenju človekovih pravic in svoboščin, ki jih poleg ustave zagotavlja tudi Evropska konvencija o kršenju človekovih pravic in svoboščin.