ZDA so bile od leta 2007 do leta 2009 v najhujši recesiji od 30. let prejšnjega stoletja in od takrat naprej so zelo počasi okrevale. Povprečna stopnja letne gospodarske rasti je bila v letih po koncu recesije 2,2-odstotna in ekonomisti menijo, da bo takšna tudi letos.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Potrošniška poraba zaleže za 70 odstotkov vse gospodarske aktivnosti v ZDA in ker naj bi se cene nafte še naprej zniževale, zaposlovanje pa raslo še naprej, bodo imeli potrošniki na voljo več denarja za zapravljanje.
Ekonomisti spreminjajo tudi mnenje o tem, kdaj bo ameriška centralna banka začela pritiskati na zavoro rasti z višanjem ključne obrestne mere. V zadnjih analizi jih 46 odstotkov članov združenja meni, da se bo obrestna mera začela višati šele v tretjem četrtletju 2015, le 30 odstotkov pa jih meni, da se bo to zgodilo že v drugem četrtletju 2015.
Vsi skupaj pa se strinjajo, da se bo do konca leta 2015 ključna obrestna mera s sedanjih 0 do 0,25 odstotka morda povišala le do 0,75 odstotka. Inflacija bo ostala zmerna oziroma letos in prihodnje leto le 1,7-odstotna, kar je manj od cilja denarne politike centralne banke (dva odstotka).
Ameriški ekonomisti menijo, da bo japonsko gospodarstvo v prihodnjem letu raslo po enoodstotni stopnji, EU napovedujejo 1,2-odstotno rast, Kitajski pa sedemodstotno.