- Točko sklepa, da ustavno sodišče zadevo sprejeme v obravnavo, je podprlo sedem ustavnih sodnikov, proti pa sta bili dve ustavni sodnici.
- Za točko sklepa, da ustavno sodišče do končne vsebinske odločitve zadrži izvajanje sklepa Državnega zbora o prenehanju mandata je glasovalo pet ustavnih sodnikov, proti so bili štirje.
- Točko sklepa, da ustavno sodišče začne postopek za oceno ustavnosti zakona o poslancih, pa je podprlo sedem ustavnih sodnikov, eden je bil proti.
Z danes sprejetim sklepom je tako ustavno sodišče odločilo, da bo Janševo pritožbo sprejelo v obravnavo, v nadaljevanju pa bo vsebinsko presojalo ustavnost zakona o poslancih, ki je bil podlaga za prenehanje mandata.
Sklep, da ustavno sodišče začasno zadrži sklep DZ o prenehanju mandata, so ustavni sodniki sprejeli, ker bi lahko neizvajanje funkcije, če bi se pozneje izkazalo, da je pritožba upravičena, za Janšo pomenilo težko popravljivo posledico.
Ustavni sodniki so se Janševe pritožbe lotili absolutno prednostno na seji minuli teden, a tedaj še niso sprejeli nobene odločitve. V četrtek je bila vnovič na dnevnem redu seje, odločitev pa so sporočili danes na spletni strani ustavnega sodišča.
Državni zbor je 15. oktobra zavrnil predlog, da bi Janša kljub pravnomočni obsodbi v zadevi Patria ostal poslanec, nato pa ugotovil, da mu je po zakonu o poslancih prenehal poslanski mandat. Janša je preko odvetniške pisarne Matoz na ustavno sodišče vložil pritožbo.
Premier Miro Cerar pa je sicer še pred uradno odločitvijo ustavnega sodišča dejal, da je treba spoštovati odločitev sodišča. Zatrdil pa je, da je bil postopek odvzema mandata znotraj zakonitih pravnih okvirov.