Glede na očitke opozicijske SDS, kako je lahko kot poznavalec ustavnega prava dopustil odvzem mandata, je dejal, da je treba razlikovati politiko in delovanje SMC ter odločanje pravosodnih institucij. "Te institucije je treba spoštovati, odločitve izvršiti," je pripomnil.
Glede morebitne neustavnosti odvzema Janševega mandata je dejal, da če se bo v odločbi sodišča znašla "kakšna formulacija, ki bi govorila o neustavnosti", bodo to preučili in dali odgovor.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Ustavno sodišče je Janševo pritožbo sprejelo v obravnavo ter do končne odločitve zadržalo sklep o prenehanju mandata. Tako se Janša za zdaj vrača v poslanske klopi.
"Na pamet ne morem odgovoriti, da je bilo pri postopku kaj neustavnega. Prepričan sem, da je bil razmislek v DZ storjen zelo poglobljeno, upoštevaje vse možnosti, ki so jih pravniki dopuščali in je bil znotraj zakonitih pravnih okvirov," je zatrdil.
"Seveda je nekaj spoštovati zakon, nekaj drugega pa je ustavni okvir, ki ga je ustavno sodišče sedaj vzelo v obzir," je še dodal predsednik vlade.
Janši je 15. oktobra na podlagi zakona o poslancih zaradi pravnomočne obsodbe v zadevi Patria prenehal poslanski mandat. Preko odvetniške pisarne Matoz je nato na ustavno sodišče vložil pritožbo, v kateri je predlagal tudi začasno odredbo, da se mu do odločitve dovoli opravljanje poslanske funkcije.