Zbrane je nagovoril predsednik ZSSS, Dušan Semolič: »Danes smo se zbrali zato, da še enkrat odločno opozorimo, da pot, ki si jo je vlada izbrala za razprodajo dobrih podjetij, ni prava. Škodljiva je ekonomsko in socialno. To je pot, katere največja žrtev bodo zaposleni.«
Ostrejši je Branimir Štrukelj iz sindikata javnega sektorja SVIZ, ki se sprašuje, kdo bo imel korist od razprodaje in kakšne bodo provizije. Meni, da se bodo okoristili zasebni kapital in finančne institucije, slovenski posredniki ter vlada, ki računa, da jo bodo veliki fantje v Bruslju potrepljali po rami, rekoč: »Pridni!«
Nazornejši je profesor sociologije Gorazd Kovačič, ki ga skrbi nadaljnja razprodaja državnega – privatizacija cest, energetike, šol in bolnišnic, kar je pot v fevdalizem. Tako namreč dobimo zasebne monopoliste, ki bodo ljudi odirali pri storitvah, ki so lokalne in ne morejo imeti alternative, saj so naravni monopol, kot to imenuje stroka. To ne koristi državljanom, ampak čisto določenemu mednarodnemu kapitalu – v glavnem gre za nemške finančne institucije, povezane z nemško državo, ki Slovenijo izsiljujejo.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Problematiko »razprodaje« je že v petek na odboru za finance in monetarno politiko načela opozicijska ZL. Besedo razprodaja uporabljajo, ker vlada paket dobičkonosnih podjetij prodaja v trenutku, ko bomo zanje iztržili najnižjo ceno. Njihove pomisleke je državni sekretar za privatizacijo Metod Dragonja odpravil z besedami, da so ideološke narave in predvsem nabiranje političnih točk. Vladna koalicija jih je nato preglasovala, ZL zdaj razmišlja o referendumu.
Vseh sedem predstavnikov sindikalnih central je po shodu pričakovalo avdienco pri premierju, namesto njega jih je sprejel sekretar Tadej Slapnik, ki je Cerarja opravičil z besedami, da »premier danes preprosto ni utegnil.« Sindikaliste je želel preusmeriti na kolega Dragonjo, a so to »ljubeznivost« zavrnili, je za Svet24 pojasnil Branimir Štrukelj: »Prvič se je sindikalnim konfederacijam zgodilo, da smo ostali v veži predsednika vlade. Cerar je pred volitvami napovedoval socialni dialog, a je padel na prvem preizkusu.«
Neuradno smo izvedeli, da je Cerar sindikaliste zaobšel na hodniku in se raje sestal z zunanjim ministrom Karlom Erjavcem.