Mateja Jerič, vodja urada za kulturo, zdravstvo in socialo na Mestni občini Novo mesto, je v skladu z določili Strategije o romski problematiki ter v povezavi s Komunalo sprejela rešitev, kako večini Romom približati dostopnost do pitne vode.Gre za tako imenovani skupni vodovodni priključek z vodomerom za več stanovanjskih objektov hkrati. V ta namen so lani in letos v tem naselju postavili šest javnih pip, iz katerih teče neoporečna pitna voda.
Tako se trenutno iz javnega vodovodnega omrežja oskrbuje z vodo okoli 250 Romov. Romi so to pridobitev sprejeli z velikim zadovoljstvom, pred vsem pa se je pri njih povečala odgovornost do te dobrine. Izmed sebe so izbrali skrbnika za vodo, ki mu najbolj zaupajo kot dobremu gospodarju. Skrbnik je na občini podpisal tudi pooblastilo, s katerim se je zavezal, da bo vzorno skrbel za vodovodne naprave in za redno ter pravočasno plačilo računov za porabljeno vodo. Njegova skrb je tudi vzdrževanje okolice javne pipe in racionalna porabo vode. Zgoraj omenjeni urad ugotavlja, da do zdaj ni bilo še nobenih pritožb. Nasprotno, izkazalo se je, da so skrbni in racionalni gospodarji upravljanja z vodo. Še več, odkar imajo
Romi vodo tako rekoč na svojem dvorišču, so si uredili tudi zelenice in vrtove. Na MO Novo mesto so veseli doseženega uspeha in zdaj načrtujejo ta model oskrbe Romov s pitno vodo prenesti še v druga romska naselja v občini.