Slovenija

Slovenski poklicni gasilci nimajo več manevrskega prostora

Gabrijel Toplak
7. 11. 2014, 21.09
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Prvi sindikalist poklicnih gasilcev Slovenije Aleksander Ogrizek je za Svet24 spregovoril o preteklih pogajanjih z vlado oziroma ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem: »Če bi nam znižali dodatek na delovno dobo, bi poklicni gasilec mesečno prejemal približno 100 evrov nižjo plačo, ki že zdaj za gasilca začetnika z dodatki vred znaša 850 evrov.«

Gabrijel Toplak

Če sindikati ne bodo sprejeli podaljšanja varčevalnih ukrepov, bo v prihodnjem letu 350 milijonov evrov več proračunskih odhodkov. »Teh sredstev preprosto nimamo in ne vem, kje bi jih lahko vzeli, sindikati predlagajo zadolževanje, ampak jaz in vsak državljan posebej bova letos plačala 600 evrov le za obresti na kredite te države, ki smo jih vzeli v preteklosti. Če se bomo še zadolžili, bodo čez nekaj let te obresti tisoč evrov na leto. Veste, koliko cest bi lahko zgradili in koliko dodatkov izplačali za 1,2 milijarde, kolikor bomo za obresti plačali letos. Ustavitev življenja prek zmožnosti je ena od ključnih zavez te vlade. Nimamo več veliko izbire, volivci so pokazali, da hočejo spremembe, in ne bomo privolili v pat položaj,« je pred približno tednom dni svaril minister Boris Koprivnikar.

»Že tako smo kadrovsko podhranjeni, saj nas manjka 40 odstotkov. Med Mariborom in Lendavo denimo ni gasilske enote.« Aleksander Ogrizek

A vladna pogajalska skupina je v sredo naredila korak bližje sindikatom, je prepričan predsednik sindikata poklicnih gasilcev Slovenije Aleksander Ogrizek, s katerim smo se včeraj pogovarjali v prostorih Javnega zavoda za zaščitno in požarno reševanje Maribor. »Še vedno nismo najbolj zadovoljni z vladno ponudbo za poklicne gasilce, čeprav nam ostajajo dodatki na izmensko in nočno delo ter nedeljsko in dodatki na delo med prazniki. Kot njihov sindikalist se bom še naprej potegoval za boljše pogoje gasilcev. Nikakor namreč ne bomo privolili, in to smo ministru dali tudi vedeti, da bi bili naši dogovori z vlado časovno omejeni, prav tako tudi ne v znižanje dodatkov za delovno dobo, zaposlene, starost, znižanje regresa in spremembe povračila stroškov (kilometrina). Tudi dodatek za malico v višini 3,64 evra nam želijo zmanjšati na tri evre, za ta denar pa malice nikjer več ne dobiš,« pojasnjuje prvi gasilski sindikalist. Če bi gasilcem, denimo, znižali dodatek na delovno dobo z 0,33 na 0,25 odstotka na leto, bi poklicni gasilec mesečno prejemal približno 100 evrov nižjo plačo, ki za gasilca začetnika z dodatki vred trenutno znaša 850 evrov. Regres poklicnega gasilca je po Virantovem zakonu znašal okoli 692 evrov, po novem jim ga ponujajo v vrednosti 346 evrov. V tovrstno znižanje ne morejo privoliti, pravi, saj so javni uslužbenci (teh je okoli 160.000) v zadnjih petih letih vladi že »poklonili« pet milijard evrov. »Samo gasilci smo se odpovedali regresu, potnim stroškom, malici, napredovanju,« pojasnjuje Ogrizek, ki obenem poudarja, da razume ministra, ki pravi, da je treba varčevati. »Naj začnejo varčevati pri glavi, in ne pri repu, smo mu predlagali. Tudi da bi lahko nekaj privarčevali z ukinitvijo občin in vladnih institucij,« je dejal in za 10. november napovedal sindikalni opozorilni shod pred vladno palačo. O prihodnosti pogajanj sindikata poklicnih gasilcev z vlado pa dodaja, da gasilci nimajo več »manevrskega« prostora. »Že tako smo kadrovsko podhranjeni, saj nas manjka 40 odstotkov. Med Mariborom in Lendavo denimo ni gasilske enote, čeprav slednja posreduje zgolj ob prometnih nesrečah in izlitju nevarnih snovi,« je končal Ogrizek.