Sodišče je stečaj začelo na predlog vodstva družbe na čelu z direktorico Barbaro Vtič Vraničar. Kot je zapisala v današnjem sporočilu za javnost, so za družbo, ki je bila že konec junija tik pred stečajem, zadnje tri mesece intenzivno iskali zadnje možnosti rešitve, oddajo premoženja v najem, dokapitalizacijo ali vstop strateškega partnerja v lastništvo.
ŠC Pohorje, ki je upravljal tako s hotelskimi zmogljivostmi kot z žičniškimi napravami, je v osmih mesecih ustvaril 3,5 milijona evrov prihodkov, ob tem pa 1,9 milijona evrov izgube iz poslovanja ter štiri milijone evrov čiste izgube in je kapitalsko neustrezen.
Uprava se je po besedah direktorice dnevno soočala z dodatnimi tveganji, ki izhajajo iz preteklih pogodbenih in drugih razmerij družbe ter s posledicami pravnih, ekonomskih in kadrovskih nepravilnosti.
Družba ima transakcijski račun blokiran že od začetka septembra in je imela konec meseca 1,17 milijona evrov zapadlih poslovnih obveznosti. Delovanje družbe v zadnjem mesecu je bilo mogoče zgolj ob posredovanju Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je s plačilom stroškov elektrike in remonta gondole omogočil nadaljevanje obratovanja.
Ker bi bilo podaljševanje agonije družbe neodgovorno do vseh deležnikov, je vodstvo predlagalo stečaj družbe, ob tem pa pripravilo vse potrebno, da bo po začetku stečaja mogoče čim prej ponovno oživiti posamezna jedra družbe oz. nadaljevati poslovanje.
DUTB je prevzel hotelske zmogljivosti in nadaljuje pogajanja za njihovo upravljanje z zainteresiranimi partnerji, družba sama pa je v razgovorih s potencialnim najemnikom za žičniški del, da bi prek najema žičnic omogočili izvedbo zimske sezone.