Kot je zatrdil Putin, ruska stran zagotovo ne bo povzročila nobene krize na področju dobave plina Evropi. "So pa velika tveganja glede tranzita," je na novinarski konferenci v Beogradu posvaril Putin, ki se je srečal z visokimi srbskimi predstavniki in se udeležil velike vojaške parade v čast 70. obletnici osvoboditve mesta.
"Če bomo videli, da naši ukrajinski partnerji tako kot leta 2008 nezakonito odvzemajo plin iz naših izvoznih plinovodov, bomo tako kot leta 2008 zmanjšali dobavo za količino, ki bo ukradena," je posvaril po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Rusija je nekaj tednov po odstavitvi Rusiji naklonjenega ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča februarja letos skoraj podvojila ceno plina za Ukrajino. Junija je nato ustavila dobavo plina Ukrajini, saj ta ni hotela plačati višje cene.
Po navedbah Moskve se je Kijevu poleg tega nabralo že za več milijard dolarjev dolgov zaradi neplačanih računov. Vsi poskusi posredovanja EU doslej niso obrodili sadov.
Prav spor med Moskvo in Kijevom bi lahko vplival na dobavo ruskega plina evropskim državam, če bi Kijev odvzel del plina, ki prek njenega ozemlja potuje v Evropo, da bi ublažila lastno pomanjkanje, piše AFP.
Plinskega spora naj bi se v petek na pogovorih dotaknila Putin in ukrajinski predsednik Petro Porošenko, ki se bosta srečala ob robu evropsko-azijskega vrha Asem, ki poteka v Milanu.
Poleg tega je za 21. oktober v Bruslju predvideno novo tristransko srečanje med Rusijo, Ukrajino in EU, na katerem bodo poskušali zgladiti spor. Evropski komisar za energetiko Günther Oettinger je danes izrazil prepričanje, da jim bo uspelo doseči dogovor.
EU 30 odstotkov plina dobi od Rusije in polovica tega do evropskih držav pride prek Ukrajine. Da bi ta delež še zmanjšali, je ruski naftni velikan Gazprom začel projekt Južni tok, ki teče prek Srbije.
"Južni tok ne more biti dokončan s podporo le ene strani. Tu je tako kot pri ljubezni: ta je lahko srečna, le če v tem neverjetnem procesu sodelujeta dve osebi," je danes dejal Putin.
Evropska komisija, ki je ocenila, da niso bila upoštevana evropska pravila glede javnega naročanja, je od Bolgarije dosegla ustavitev projekta izgradnje plinovoda. Srbija zatrjuje, da se dela na njenem ozemlju nadaljujejo.