Slovenija

Policijska konjenica

Franci Koncilija
2. 10. 2014, 20.14
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Policisti konjeniki so nepogrešljiv člen pri zagotavljanju varnosti na več področjih. Njihova pomoč prav pride tudi na podeželju, kjer so že uspeli omejitvi tatvine poljščin. Na zgornji fotografiji sta policista konjenika, ki na območju Policijske uprave (PU) Novo mesto svoje naloge opravljata večkrat mesečno.

Franci Koncilija

V številnih državah uporablja policija za opravljanje svojih nalog tudi konje. V Sloveniji so jih začeli uporabljati že leta 1920, ko je bila ustanovljena prva konjeniška enota. Po drugi svetovni vojni je bil iz partizanskih enot ustanovljen močan konjeniški eskadron, predvsem za področje Ljubljane in okolice.

V šestdesetih letih je motorizacija popolnoma izrinila konje iz nekdanje ljudske milice, pozneje pa so z naraščanjem kriminalitete in migracije prebivalstva spet uvedli konjeniške patrulje. Delo policistov konjenikov je podobno nalogam drugih policistov. Razlike so v načinu in krajih opravljanja nalog. Njihove naloge so povezane z varovanjem vseh vrst javnih zbiranj, prireditev in shodov, kjer je pričakovati množično kršenje javnega reda in miru.

Službeni konji so tudi izvrstni pomočniki, ki na preventivnih akcijah policije vedno očarajo obiskovalce, še posebej otroke, hkrati pa lahko te živali na ukaz postanejo izredno učinkovito prisilno sredstvo. Policisti konjeniki so najbolj učinkoviti ravno pri javnih zbiranjih, kjer je veliko ljudi, saj so opaznejši, policist pa ima s konja tudi boljši pregled nad dogajanjem. Konj vidi v zornem kotu 300–320 stopinj, sliši pa 20-krat bolje od človeka. Zaradi teh značilnosti veliko prej zazna spremembe v okolici kot njegov jezdec.

Posredovanje v množici je najtežje, saj zahteva popolno obvladovanje konja, zakonit in korekten postopek ter profesionalen odnos do državljanov. Poleg tega policisti konjeniki izvajajo preventivne naloge na krajih, kjer so pogostejša kazniva dejanja, v mestnem prometu in na površinah ali poteh, kjer promet vozil ni dovoljen. Delo policistov konjenikov je pomembno tudi takrat, ko vozniki motornih vozil uporabljajo površine, ki so namenjene izključno pešcem, saj navzočnost konjeniške patrulje hitro prežene kršitelje. S tem policisti konjeniki prispevajo tudi k ohranjanju naravnih lepot. Tako konjeniške patrulje nadzorujejo ceste, na katerih je zaradi območja narodnega parka promet z vozili prepovedan.

Konji so zaradi svojih fizičnih lastnostih in odlične mobilnosti nepogrešljivi tudi kot pomoč drugim policistom na zahtevnih terenih, kot so gozdovi in obrežja rek, pri širših blokadah in načrtovanih akcijah za iskanje oseb in prijetje storilcev kaznivih dejanj. Pomembni so tudi pri pregledovanju in nadzorovanju območja ob večjih naravnih in drugih nesrečah.

Med pomembnejšimi nalogami je tudi delo na državni meji, zlasti na območjih, na katerih je vožnja z vozili otežena ali pa so celo neprevozna. Njihove naloge na državni meji so usmerjene predvsem v preprečevanje vstopa nezakonitih priseljencev ter vnosa prepovedanih drog in orožja zunaj mejnih prehodov. Na območju Policijske uprave Novo mesto policisti konjeniki opravljajo naloge večkrat mesečno. Na podlagi preteklih izkušenj ocenjujemo, da imata delovanje in prisotnost policistov konjenikov pomemben preventivni učinek in sta nepogrešljiv člen pri zagotavljanju varnosti na novomeškem območju. Na nekaterih območjih na podeželju so prav s pomočjo policistov konjenikov uspešno omejili tatvine poljščin.  Policisti konjeniki se predstavljajo tudi na preventivnih prireditvah na območju Policijske uprave Novo mesto, kjer obiskovalce s svojo lepoto in veličastnostjo vedno znova navdušijo.