Za proizvajalce prekmurskih gibanic je prišel trenutek resnice. Nadzorne službe, to je za Svet24 potrdil tudi Matjaž Emeršič iz Uprave Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, so pri uporabi sestavin za gibanico namreč ugotovile tudi do 50-odstotna odstopanja od tega, kar je predpisano v uradni recepturi, zato so kar 37 od 39 registriranih proizvajalcev odvzeli dovoljenja za njihovo prodajo.
Prekmursko gibanico, ki je v Evropi zaščitena sladica, lahko od zdaj prodajata le še dva prekmurska proizvajalca – gostilna Marič v Sebeborcih in izletniška kmetija Kozelinovi v Gerlincih. Preostalim 37 proizvajalcem prekmurske gibanice je podjetje Bureau Veritas, ki podeljuje certifikate za zaščitene kmetijske proizvode, začasno odvzelo dovoljenja, kar pomeni, da je ne smejo prodajati pod imenom prekmurska gibanica.
Receptura namreč ne predvideva odstopanj, a je inšpekcija za hrano pri nadzoru opazila, da so odstopanja pri uporabljeni količini sestavin (maka, skute, jabolk in orehov) pri nekaterih zelo velika, nekateri pa dodajajo celo rozine in rum, česar recept, potrjen v Bruslju, ne dovoljuje. Inšpekcija poziva proizvajalce, da recepturo spremenijo in določijo mogoča odstopanja ali podpišejo izjavo, da se pri peki zaščitene prekmurske sladice dosledno držijo veljavnih pravil.
V Društvu za promocijo in zaščito prekmurskih dobrot ugotovitve inšpektorjev zavračajo. Zatrjujejo, da so gibanice skladne z recepturo, ki je objavljena v uredbi, manjša odstopanja pri razmerju surovin pojasnjujejo z njihovo specifično težo in obliko pekača, v katerem se prekmurska gibanica peče. Dejstvo pa je tudi takšno, dodajajo, da številni gostinci po državi, teh naj bi bilo vsaj okoli 60 odstotkov, prekmursko zaščiteno sladico izkoriščajo in jo ponujajo brez pridobitve potrebnega certifikata.