Fank je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal, da novačenje, ki ga je zaznala policija, ni potekalo na območju Slovenije, ampak so bili slovenski državljani po lastni odločitvi vključeni v te aktivnosti.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Pojasnil je, da slovenska kazenska zakonodaja ne inkriminira udeležbe v vojaških operacijah v tujini ali sodelovanja v tujih vojskah, zato tega ni mogoče enačiti s kaznivim dejanjem terorizma in sorodnimi kaznivimi dejanji.
"Če bi slovenska policija pridobila podatke, da so te znake izpolnili, ne samo s področja terorizma, temveč tudi drugih kaznivih dejanj zoper človečnost in mednarodno pravo, bi zagotovo sprožili postopke zoper njih," je povedal Fank.
Je pa opozoril, da so informacije o njihovih aktivnostih na vojnih območjih dokaj omejene, ker zaradi kriznih razmer v teh državah teh informacij ni mogoče pridobiti, ampak jih je mogoče pridobiti samo s klasičnimi policijskimi aktivnostmi v Sloveniji.
Glede četrtkovih hišnih preiskav, med katerimi so pri enem od dveh Slovencev, ki naj bi se borila v Siriji, našli orožje, je Fank povedal, da so bile te aktivnosti plod sodelovanja z drugimi slovenskimi službami in tujimi varnostnimi organi.
Pojasnil je, da je osumljenec izpolnil znake klasičnih kaznivih dejanj s področja organiziranega kriminala - nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem in eksplozivi, niso bili pa izpolnjeni razlogi za pridržanje ali privedbo k preiskovalnemu sodniku. Med hišnimi preiskavami so našli prirejeno strelno orožje, vojaško strelno orožje in ohišje ročnega minometa.
Četrtkova preiskava ni bila podaljšek nedavne operacije proti domnevnim skrajnežem v BiH, so pa razpolagali tudi s podatki o aktivnostih slovenskih državljanov v BiH, vendar tam proti njim ne teče noben postopek, čeprav imajo bolj restriktivno zakonodajo na tem področju kot Slovenija, je dejal Fank.
Opozoril je, da je bila zakonodaja v Sloveniji in tudi drugih državah napisana v drugačnih razmerah, s problemom novačenja pa se ta regija sooča šele v zadnjem obdobju.
Konkretnih podatkov o urjenju in na kakšen način so bile te osebe vključene v vojne spopade, na policiji nimajo. Fank prav tako ni želel razkriti, koliko slovenskih državljanov naj bi se borilo v tujini, je pa povedal, da gre po ocenah policije in tudi tujih služb za minimalno število.
Direktor kriminalistične policije je še povedal, da je bil zaradi občutljivosti in resnosti zadeve z vrhovnim državnim tožilstvom sklenjen dogovor, da vse konkretne preiskave usmerja in vodi specializirano državno tožilstvo. Policija pa bo svoje nadaljnje aktivnosti sproti prilagajala oceni ogroženosti.