Plaz se je v sredo dopoldne utrgal približno 300 metrov nad hišo, ki leži v grapi pod pobočjem. Plazeča gmota zemlje je vdrla tudi v hišo, zasula spalnico in otroško sobo, tako da stanovalci niso mogli niti do omar z oblačili. Iz hiše so rešili, kar se je rešiti dalo, noč pa so Gričarjevi že prebili pri sorodnikih. Zemlja je namreč zajela hišo skoraj do višine prvega nadstropja, zato bi bilo bivanje v njej smrtno nevarno, posebej ker deževje, ki še ni umirilo, kaj lahko sproži novo plazenje.
»Ko bodo razmere dopuščale, bi bilo smiselno naročiti statični pregled, ki bo pokazal, kako je s hišo.«
Da bi rešili hišo, so domači gasilci ob pomoči krajanov za njo izkopali jarek za odtok vode. »Ponoči so krajani organizirali stražo, da bi ob dežju na pomoč ponovno poklicali gasilce, česa več pa za zdaj ni moč storiti,« nam je povedal poveljnik novomeške civilne zaščite Klemen Gorše, ki si je včeraj dopoldne znova ogledal prizorišče nesreče. »Če bo veliko padavin, bo še huje. O sanaciji ni možno razmišljati, dokler se dež ne umiri in zemlja posuši. Za delo strojev, ki morajo odpeljati nekaj tisoč kubičnih metrov zemlje, potrebujemo suho vreme,« poudarja Gorše. V bližini ogrožene hiše stojita še dva starejša objekta, ki pa ju plaz ne ogroža. O nesreči, ki je prizadela Gričarjeve, je bil obveščen Rdeči križ, kdaj, če sploh, se bo lahko tričlanska družina vrnila na svoj dom, pa ostaja odprto. »Plaz je udaril v hišo in jo zagotovo poškodoval. Do kakšne mere, bi morali odgovoriti strokovnjaki. Ko bodo razmere dopuščale, bi bilo smiselno naročiti statični pregled, ki bo pokazal, kako je s hišo. Do takrat je karkoli drugega težko reči,« je še dejal Gorše.
Kot so povedali domačini, se je nad hišo pred leti že sprožil manjši plaz, ki pa jih ni zadel. Kljub nesreči, ki jih je prizadela, pa se niso pozabili zahvaliti sosedom za hitro in nesebično pomoč.